“Ni nakon 30 godina ni mrtvima ne daju mira”, stoji u saopštenju.
Munira Subašić, predsjednica Udruženja Pokret “Majke enklava Srebrenica i Žepa”, za Detektor kaže da je dobila informaciju kako se uništavanje desilo sinoć, nakon čega je slučaj danas prijavljen policiji.
Ona pojašnjava da se radi o sekundarnoj masovnoj grobnici u kojoj je, između ostalog, pronašla jednu kost svog sina, dok je drugu pronašla u Jadru.
“Ne daju mira ni mrtvima. Sram ih bilo. Kad su mi rekli, ja sam plakala dva sata. Osjećam se tužno i… sama sebi postavljam pitanje evo dva-tri sata: ‘Zašto, kako, zbog čega?’”, kaže ona i dodaje da smatra da je cilj vrijeđanje i zastrašivanje povratnika.
Subašić je potvrdila i da je slučaj oštećenja grobnice Budak prijavljen policiji.
Iz Policijske stanice Srebrenica Detektoru su potvrdili da je policija izašla na lice mjesta.
“Prijava je bila prije nekih sat vremena, a policija je još uvijek na terenu i radi na dokumentovanju”, rečeno je iz Policijske stanice Srebrenica.
Također su pojasnili da će slučaj biti dalje proslijeđen nadležnom tužilaštvu.
Iz udruženja žrtava su naveli da se nadaju da će nadležni sprovesti istragu. Subašić je navela da porodice nemaju povjerenja u rad policije i suda.
Detektor je ranije pisao kako grobnice u BiH uglavnom nisu obilježene, te da su prvim zahtjevom majke Srebrenice zatražile obilježavanje masovnih grobnica Zeleni Jadar, jer im je to omogućeno Zakonom o nestalim osobama.
Zahtjev je predat u aprilu Opštini Srebrenica za izgradnju spomen-obilježja na pet lokacija masovnih grobnica.
Prema “Bazi sudski utvrđenih činjenica o ratu u BiH” u kojoj je Detektor analizirao presude Haškog tribunala, vijeća su utvrdila, između ostalog, da su tijela ubijenih u Kravici zakopana u Glogovi i Ravnicama, na mjestu koje je ocijenjeno kao primarna grobnica. Potom su tijela iz Glogove prebačena u sekundarne grobnice u Zelenom Jadru, Blječevi, Budaku i Zalazju.