Život

OSMI JE MART, A BRIGA I PATNJE PREVIŠE Više od 60 žena ubijeno je tokom posljednjih šest godina u Bosni i Hercegovini

Osmi mart, Međunarodni dan žena, obilježava se širom svijeta kao dio borbe za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

Međunarodni dan žena također je prilika da se prisjetimo važnosti žena u našem društvu, kao i brojnih izazova s kojima se suočavaju. Nastao je kao inicijativa socijalističkih organizacija u razdoblju prije Prvog svjetskog rata u borbi za jednakost, pravo glasa, kao i emancipaciju žena.

Uoči 8. marta, Međunarodnog dana žena, ponovo je u fokusu porazna činjenica: Više od 60 žena ubijeno je tokom posljednjih šest godina u Bosni i Hercegovini.

A na ulicama bh. gradova sve je spremno za 8. mart Dan žena. Postavlja se pitanje da li je društvo spremno za istinske poruke ovog praznika. Studenti zeničkih fakulteta kroz radionice, performanse i različita predavanja pokazali su šta osmi mart ne bi trebao biti, prenosi BHRT.

LARISA MAHMIĆ, Filozofski fakultet UNZE

“Ne smijemo zaboravljati da je to bila borba za prava žena, za glas žena, za postojanje žena u svakodnevnici. Okej je slaviti, ali nemojmo zaboraviti poruku koja je zapravo tu”.

DALILA DALAHMETOVIĆ, udruzenja studenata medicine “BOHEMSA”

“Mi šaljemo poruku iz Zenice da žene nisu same i da se nekako oslobode straha koji svakodnevno imaju kao i da o svojim problemima javno govore”.

Poruke su tu – implemetacija daleko. Podaci porazni: u Bosni i Hercegovini u prošloj godini ubijeno je 14 žena.

DŽELILA MULIĆ- ČORBO, psihoterapeutkinja i psihologinja

“Mi smo normalizirali patologiju u svom svakodnevnom životu, a posebno imamo visoku toleranciju na nasilje. To je jedan od razloga zašto žene ne traže pomoć”.

Kao pozitvan primjer izdvaja se Zeničko-dobojski kanton. Zakon o zaštiti od nasilja u porodici u Federaciji Bosne i Hercegovine, sadržavao je primjere dobre prakse iz ZDK-a. Zajedno sa Sigurnom kućom Medika Zenica, jedinom u Srednjoj Bosni. Radilo se na brizi za žrtve nasilja, rehabilitaciji, prevenciji, ali i svijesti građana. U periodu 2022-2023. godina, na području ovog kantona prijavljeno je 489 slučajeva nasilja u porodici, a sudovi su izrekli ukupno 951 zaštitnu mjeru.

SABIHA HUSIĆ, direktorica Medice Zenica

“Naši rezultati su uneseni u zakone i to je postalo obevezujuće, dakle svi kantoni od 2013. godine imaju obavezu da donesu dvogodišnji program mjera za prevenciju u borbu pritv nasilja u porodici, a ove godine kanton je otišao dalje, jer je harmonizirao uskladio se sa preporukama grevio komiteta”.

ŠIMUNOVIĆ ANTONIO, ministar rada, socijalne poltike i izbjeglica

“Novo koridnaciono tijelo je napravilo program mjera koji je suklađen sa grevio preporukama i istanbulskom konvencijom što nas svrtava, kao županiju, u sami vrh insitiucija”.

Poruke jasne: danas ruža, a sutra nasilje nije cilj praznika. Samo javnim govorom o problemu koji danas imamo možemo promijeniti nešto sutra. A žene i djevojčice ne smiju da postanu samo brojevi porazne statistike.