Ovaj događaj je bio dio šireg nastojanja da se podigne svijest o borbi protiv korupcije i unaprijedi transparentnost u radu javnih institucija.
Predsjedavajući Skupštine USK Zikrija Duraković izrazio je zadovoljstvo radom Ureda za borbu protiv korupcije i istaknuo kako je kantonalna vlada u prethodnih godinu dana posvećeno radila na stvaranju uslova za efikasniji rad ovog ureda. Ova današnja panel-diskusija je samo jedna u nizu aktivnosti koje Ured provodi kako bi promovirao svoj rad i zakonodavne promjene koje smo usvojili – rekao je Duraković.
On je naglasio da su usvajanjem zakona, popunjavanjem kadra i osiguravanjem budžeta stvoreni svi preduslovi za rad Ureda, a sve s ciljem prevencije korupcije.
Duraković je naveo da su prošle godine napravili prekretnicu kada su donijeli potrebne zakone i osigurali sredstva, a usvajanjem budžeta i rebalansa omogućen je konkretan rad Ureda. Kroz sve te promjene i aktivnosti, jasno govorimo da su nam potrebni svi ovi procesi za prevenciju korupcije – istakao je Duraković.
Iz Ureda za borbu protiv korupcije USK podsjetili su prisutne na niz aktivnosti koje su realizirane u proteklih sedam mjeseci, a koje su usmjerene na uspostavu sistema za praćenje imovine nosilaca javnih funkcija. Naš Ured je nadležan za provođenje zakona o uspostavljanju registra podataka o imovini javnih funkcionera i za aktivnosti prevencije korupcije – rekla je sekretar Ureda Adela Tabaković.
Prema njenim rječima, dosad su uspostavljeni važni registri imovine nosilaca javnih funkcija i rukovodećih državnih službenika, koji su ključni za transparentnost.
Tabaković je također najavila planove za daljnji razvoj antikorupcijskog sistema u USK. Cilj nam je stvoriti jedinstven informacijski antikorupcijski sistem u USK. U planu je uspostavljanje dodatnih registara, uključujući registar zaposlenih, poticaja male privrede, poljoprivrednih poticaja te registra javnih nabavki. Na taj način ćemo građanima omogućiti uvid u rad vlasti i kontrolu nad javnim odlukama – istakla je Tabaković, pozivajući vlast na veću odgovornost i transparentnost.
Ova panel-diskusija je, prema riječima organizatora OSCE-a BiH, predstavlja ključan korak u izgradnji antikorupcijske kulture u Unsko-sanskom kantonu, koja podrazumijeva ne samo provođenje zakona, već i aktivno učešće građana u praćenju rada javnih institucija.