U okviru tih aktivnosti Misija je bila domaćin radionice u Banjaluci, a učestvovalo je više od 40 predstavnika uključujući čelnike policijskih agencija, tužilaštava, kao i drugih relevantnih institucija iz cijele BiH.
Tim događajem obilježen je završetak niza od pet radionica, u okviru inicijative pod nazivom Uspostavljanje i omogućavanje redovnih međuagencijskih sastanaka i informisanja između agencija i tužilaštava.
Učesnici su radili na studiji slučaja kako bi analizirali kritične, strukturalne i proceduralne komponente potrebne za poboljšanje međuagencijske suradnje. Na radionici je naglašena potreba za integracijom kriminalističkih obavještajnih podataka i analize u pravne postupke s ciljem jačanja uloge ILP-a u kaznenim istragama i promocije dosljedne koordiniranosti rada policijskih tijela i tužilaca.
Zamjenik šefa Misije OSCE-a u BiH Thomas Busch istaknuo je značaj te inicijative.
Ovaj događaj, uz naše zajedničke napore, pruža vitalnu platformu za poticanje dijaloga i saradnje među ključnim akterima u sistemu kaznenog pravosuđa. Okupljanje profesionalaca iz oblasti policije i tužilaštva omogućuje usklađivanje pristupa, razmjenu stručnog znanja i izradu jedinstvenih strategija za rješavanje složenih sigurnosnih izazova. Ovaj zajednički napor ne samo da povećava međusobno razumijevanje, već takođe osigurava da se principi policijsko-obavještajnog rada primjenjuju dosljedno i djelotvorno u cijeloj zemlji – kazao je.
Radionica je dio projekta Misije OSCE-a pod nazivom Unapređenje policijsko-obavještajnog rada u borbi protiv ozbiljnih sigurnosnih prijetnji i kriminala, koji se implementira uz velikodušnu podršku Austrije, Njemačke, Lihtenštajna, Luksemburga, Norveške, Poljske i Turske – saopćeno je iz Misije OSCE-a u BiH.