Svijet

Orban: 'Niko se ne usuđuje da to prizna, ali mi smo izgubili ovaj rat'

Zapadna strategija koja je imala za cilj da slomi Rusiju nije uspjela, sankcije nisu postigle svoj cilj, a Rusija je spriječila članstvo Ukrajine u NATO-u, izjavio je u ponedjeljak mađarski premijer Viktor Orban.

FOTO: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK
FOTO: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

“Niko se ne usuđuje da to prizna, ali mi smo izgubili ovaj rat”, rekao je on i dodao da ruska ekonomija nije propala, prenosi MTI.

Orban je, na sastanku parlamentarnih govornika nacionalnih parlamenata država članica Evropske unije i predsjednika Evropskog parlamenta, rekao da uprkos tome Evropa i dalje nastavlja rat i ponaša se kao da je pobjeda moguća.

On je rekao da se svijet nalazi u stanju transformacije uporedive sa rađanjem nacionalnih država i Vestfalskim mirom, prenosi Tanjug.

Mentalitet zapadnog svijeta se mijenja i Evropljani moraju da odgovore na ovaj proces, istakao je Orban i ocijenio da je Evropa nespremna.

“Kao da smo željeli da riješimo probleme sljedeće decenije odgovorima iz prethodne decenije, ali stare istine više ne funkcionišu, svijet se promijenio, a mi, Evropljani, nismo uspjeli da slijedimo taj primjer”, zaključio je on.

U Budimpešti je danas počela Konferencija predsjednika parlamenata država članica EU pod nazivom “Evropska budućnost”, na kojoj učestvuje i predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić.

Konferenciju su otvorili mađarski premijer Viktor Orban i predsjednik mađarskog parlamenta Laslo Kever, koji su govorili o izazovima sa kojima se Evropa suočava.

Podsjećajući da je Konferencija predsjednika parlamenata Evropske unije najviši forum za saradnju nacionalnih parlamenata i da je njen zadatak da postavi strateške ciljeve saradnje, Orban je rekao da je mađarski parlament oduvijek bio mjesto saradnje i poprište političkih bitaka, kao i strateških diskusija i izrazio zadovoljstvo što se baš tu održava Konferencija parlamenata EU.

On je pozvao učesnike na dijalog o dva strateška pitanja koja će, kako je rekao, odlučiti o sudbini Evrope i država članica u narednim decenijama i odrediti ulogu nacionalnih parlamenata, navodeći da je prvo zaštita nacionalnog suvereniteta, a drugo pitanje prijema Ukrajine u EU.

Prema riječima Orbana, danas se u svijetu dešava transformacija, mijenja se i način razmišljanja u zapadnom svijetu i Evropljani moraju da odgovore na to.

“U Sjedinjenim Američkim Državama duvaju novi vjetrovi. Program progresivnog liberalizma je propao i zamijenjen je patriotskom politikom. Ova promjena nije samo domaći američki politički razvoj, ona ima i ozbiljne međunarodne posljedice”, rekao je Orban i dodao da to predstavlja početak nove ere.

On je ukazao da Kina napreduje brzim tempom da se sada takmiči, ne samo u industrijskim kapacitetima, već i na nivou svoje tehnologije.

Konferencija predsjednika parlamenata Evropske unije je najviši forum za saradnju između evropskih nacionalnih parlamenata, sa osnovnom funkcijom definisanja okvira i strateških ciljeva međuparlamentarne saradnje.

Prva Konferencija predsjednika parlamenata održana je u Rimu 1963. godine, dok su sastanci postali redovni poslije 1975., sa ciljem da se podstakne značaj uloge parlamenata.

Konferencija se organizuje svake godine, u prvoj polovini godine, a učesnici su predsjednici 27 evropskih parlamenata i predsjednik Evropskog parlamenta.