Sarajevo

Općina Novi Grad spremna preuzeti sve poslove odvoza otpada i održavanja zelenih površina

Načelnik Općine Novi Grad Sarajevo, Semir Efendić, izjavio je da je ova općina spremna preuzeti poslove održavanja javnih zelenih površina.

semir efendić
FOTO: BOSNAINFO
Arhiva

Načelnik Općine Novi Grad Sarajevo, Semir Efendić, izjavio je da je ova općina spremna preuzeti poslove održavanja javnih zelenih površina i odvoza komunalnog otpada. U svom javnom istupu, pozvao je Kanton Sarajevo da konačno donese izmjene zakona koje bi omogućile općinama da preuzmu punu odgovornost za ove djelatnosti, kako bi se poboljšala komunalna usluga i osigurao veći kvalitet života građana.

Poziv na provođenje presuda Ustavnog suda FBiH

Efendić je istakao da je Kanton Sarajevo već godinama u obavezi provesti presude Ustavnog suda Federacije BiH koje nalažu izmjene kantonalnih zakona o komunalnoj privredi i čistoći.

“Dužni su to uraditi prema presudama Ustavnog suda Federacije BiH, koji je davno presudio da je Kanton Sarajevo uzurpirao nadležnosti lokalne samouprave i stavio kantonalne zakone van snage”, poručio je Efendić.

Naglasio je da uprkos obavezama, kantonalne vlasti godinama odbijaju provesti presude, dok se komunalni sistem, prema njegovim riječima, sve više urušava.

Efendić je podsjetio i na ranije zahtjeve da se domovi zdravlja, uključujući njihove ambulante, prebace pod upravu općina.

“Sve navedeno u većini kantona Federacije BiH odavno rade općine. Jedino u Kantonu Sarajevo uporno se insistira na zadržavanju nadležnosti koje nisu povezane zajedničkom infrastrukturom”, istakao je načelnik.

Dodao je da za određene komunalne djelatnosti koje se oslanjaju na zajedničku infrastrukturu – poput vodovoda, plina i javnog prijevoza – ima smisla da ih vodi kanton, ali da ostale djelatnosti trebaju pripasti općinama.

Kritika raspodjele prihoda od poreza na dohodak

Načelnik je također uputio ozbiljnu kritiku na račun kantonalne raspodjele poreznih prihoda, ističući da Kanton Sarajevo uzima više od 98% prihoda od poreza na dohodak, ostavljajući općinama tek 1,7%.

“U svim drugim kantonima općinama pripada najmanje 34% prihoda, a kantonima najviše 54%. Samo u Kantonu Sarajevo općine ostaju bez osnovnih sredstava za razvoj”, rekao je Efendić.

Smatra da bi se donošenjem nekoliko ključnih zakonskih izmjena moglo drastično unaprijediti stanje u kantonu.

“Tvrdim da bi se sa ovih nekoliko izmjena zakona kvalitet života građana Kantona Sarajevo poboljšao barem 100%. Dok se to ne desi, stanje će ostati isto, s povremenim kampanjama koje neće donijeti dugoročna rješenja”, zaključio je.

Dobrinjka kao model

Efendić je podsjetio da općinsko preduzeće JP Lokom već uspješno održava određene zelene površine, poput korita rijeke Dobrinjke u naselju Dobrinja.

“To je jedina površina u tom naselju koju održava općinsko preduzeće. Ove godine već je pokošena dva puta – 28. aprila i 16. maja, a godišnje se kosi 7–8 puta kako bi se održavala urednom”, naveo je Efendić.

Za razliku od toga, ostale zelene površine održava KJKP Park, a prema njegovim riječima, veći dio njih još uvijek nije ni prvi put pokošen u ovoj sezoni.

“Kašnjenje u košenju stvara niz problema, od neadekvatne deratizacije do nagomilane trave koja nakon kasnog košenja ostaje kao prljavština na livadama i onemogućava održavanje”, dodaje Efendić i dodao da je pojava zarazne bolesti Leptospiroze posljednji apel i krik stanovništva da se komunalni sektor u Kantonu Sarajevo dovede u red.