Magazin

Opasnost u paketu? EK otkrila šokantan izvještaj o online kozmetici – provjerite odakle stiže prije nego što je stavite na lice!

Evropska komisija upozorila je na nagli porast nesigurnih proizvoda otkrivenih u EU koji uglavnom dolaze iz Kine - prošle godine zaprimljeno je više od 4.000 upozorenja za opasne proizvode, što je najveći broj otkako je 2003. uspostavljen sistem na nivou cijele EU.

FOTO: PIXABAY.
FOTO: PIXABAY.

Pritom je kozmetika činila 36 posto opasnih proizvoda, objavila je Komisija. Najčešći faktor rizika bile su opasne hemikalije, poput sintetičke tvari BMHCA, koja je u EU zabranjena zbog štete za reproduktivni sistem. Oko 40 posto nesigurnih proizvoda označenih prošle godine uvezeno je iz Kine.

Izvještaj dolazi u trenutku u kojem Evropa pokušava suzbiti nagli porast proizvoda koji se prodaju na platformama kao što su Temu, Shein i Amazon Marketplace. Evropski kupci prošle su godine primili više od 4 milijarde paketa niže vrijednosti, od kojih se oko 90 posto isporučuje izravno iz Kine, a koji se rijetko provjeravaju jer su oslobođeni carine.

Komisija je u veljači predložila da se firme za e-trgovinu proglase odgovornima za prodaju opasnih ili ilegalnih proizvoda na svojim platformama u EU, kao i da se ukine izuzeće od carine za robu vrijednu manje od 150 eura. Također želi uspostaviti carinsku upravu EU.

“Online prodaja dramatično je porasla posljednjih godina. Značajan dio ovih proizvoda očito ne zadovoljava naše stroge sigurnosne standarde i propise, predstavljajući ozbiljne rizike za sigurnost potrošača i stvarajući nelojalnu konkurenciju za sve one firme koje se pridržavaju pravila EU. Kina je porijeklo značajnog dijela proizvoda koji se u konačnici smatraju nesigurnima. Zato dajemo značajan prioritet bilateralnoj suradnji s kineskim vlastima”, rekao je Michael McGrath, povjerenik EU odgovoran za zaštitu potrošača.

McGrath je rekao da Komisija također razmatra reviziju svojih pravila o zaštiti potrošača, kako bi se oštrije suzbila sistemska i prekogranična kršenja, što bi joj moglo dati centralizirane istražne i izvršne ovlasti.

Osim u kozmetici, opasne hemikalije otkrivene su u vape tekućini, odjeći, nakitu i igračkama, navodi se u izvještaju. Upozorenje je izdano i za neke električne uređaje i motorna vozila.

Italija je bila zemlja s najvećim brojem upozorenja o opasnim proizvodima, a također i treća najvažnija zemlja porijekla za proizvode, s udjelom od 16 posto. Gotovo četvrtina upozorenja bila je za proizvode koji dolaze iz drugih zemalja unutar evropskog ekonomskog prostora, koji uključuje EU, Island, Lihtenštajn i Norvešku.

Kao odgovor, Kineska privredna komora pri EU rekla je da je pozvala sve strane da izbjegnu politiziranje pitanja trgovine i sigurnosti proizvoda.

“Osiguravanje sigurnosti robe na tržištu EU zajednička je odgovornost, a mi ostajemo predani saradnji s evropskim partnerima kako bismo podržali visoke standarde u globalnim lancima opskrbe,” kažu u Komori.