BiH

Opasni predator u Hercegovini: Ako vidite mungosa obavezno prijavite!

Njegova pojava predstavlja ozbiljan izazov za očuvanje lokalne faune, a iz JLO "Lovac" Mostar pozivaju sve da prijave eventualna opažanja mungosa na terenu.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH

Jedinstvena lovačka organizacija “Lovac” Mostar na svojim je društvenim stranicama podijelila vijest o širenju mungosa (Herpestes auropunctatus) prema Mostaru te da je prvi slučaj zabilježen na Gubavici kod Bune.

Ističu kako su posljednjih godina sve učestalije informacije o pojavi ove životinje u južnim dijelovima Hercegovine, a najnoviji slučaj potvrđuje da se ova invazivna vrsta širi prema Mostaru.

“U mjestu Gubavica, 14.5.2025. godine, nedaleko od naselja Buna, član JLO “Lovac” Mostar Đenan Zukanović pronašao je leš mungosa na cesti koji je stradao od udara motornog vozila”, napisali su. Riječ je o, dodaju, prvom službeno zabilježenom primjerku ove vrste u neposrednoj blizini Mostara, što ukazuje na realnu mogućnost da je već prisutan u širem području doline Neretve.

Dosegli biološki maksimum

U Hercegovini se pojavio prije tridesetak godina, a populacija mu se, pojašnajvaju, brzo povećava. Žive u kolonijama, par ženki s mužjacima, jedna ženka okoti 2 – 4 mlada, koji su spolno zreli za devedeset dana. Brzo se šire, a podaci iz Hrvatske, primjerice otoka Mljeta, gdje je pušten 1910. godine, pa Korčule i drugih gdje je kasnije unesen, govore da je već treće godine nakon puštanja, dostigao biološki maksimum.

Naglasili su kako je vremenom počeo ugrožavati sve manje životinje, sve što se kreće po zemlji i metar, dva iznad zemlje. Njegova pojava predstavlja ozbiljan izazov za očuvanje lokalne faune, budući da je poznat po agresivnom ponašanju prema zmijama, pticama koje gnijezde na tlu, malim sisavcima, jajima i mladim zečevima što može izazvati neravnotežu u ekosistemu, piše Agroklub.

Prijavite ukoliko ih vidite!

Pozivaju stoga sve kolege, mještane i poljoprivrednike da prijave eventualna opažanja mungosa na terenu. Takođe, upozoravaju da se ne pokušava hvatanje životinje bez odgovarajuće zaštite i dozvole, jer mungosi mogu biti prenosioci bolesti i ponašati se agresivno ako se osjete ugroženima.

U suradnji s nadležnim institucijama, planira se detaljnije praćenje situacije te donošenje preporuka za djelovanje ako se utvrdi da je populacija mungosa prisutna u značajnijem broju“, poručili su.