Prema analizi koju je mještanin Dražen Jović, koji je inicirao testiranje na vlastiti trošak, voda iz bušotine izgrađene 1972. godine u Donjem Brodcu pokazuje visoke koncentracije amonijuma i gvožđa, te prisustvo fekalnih streptokoka bakterija koje mogu ozbiljno ugroziti zdravlje.
Jović je također testirao vodu iz česme u Gornjem Brodcu i rezultati su pokazali slične probleme.
Mještani Donjeg Brodca već dugi niz godina koriste vodu sa česme u centru sela, smatrajući je nezamjenjivom zbog njenog istorijskog značaja. Ipak, sve više su zabrinuti zbog loših rezultata analiza. Gavrilo Lukić je primijetio promjene u boji i ukusu vode prije dva mjeseca i od tada je prestao da je koristi, piše CH.
“Naši stari su govorili da je ova voda ljekovita, ali nikada nije bilo kontrola njenog kvaliteta. Ako dođe do zaraze, biće prekasno za sve nas,” ističe Lukić.
Đurđija Makarić, još jedna mještanka, dodaje za InfoBijeljina: “Nemamo gradsku vodu i nismo imali uslove da je uvedemo. Koristili smo ovu vodu za piće, ali sada ćemo morati da se snađemo jer je zdravlje najvažnije.”
Ljekar Petar Tojić upozorava da konzumacija zagađene vode može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući digestivne smetnje i druge bolesti.
Izgradnja sjevernog vodoprstena omogućila je priključenje mještanima 12 semberskih sela, uključujući Brodac, na gradski vodovod. Međutim, samo tridesetak posto domaćinstava je pristupilo ovoj mogućnosti. Glavni razlog za slabu zainteresovanost je dodatni trošak od 1,17 KM za kubni metar vode.