Region

Opasna zarazna bolest stigla u susjedstvo: Šta je legionela? Ovo su simptomi, a evo kako je izbjeći...

Pet pacijenata, hospitaliziranih u KBC Zagreb, na lokaciji Rebro, zarazilo se legionelom, potvrđeno je u utorak Hini iz KBC-a.

bolnicka soba soba bolnica
FOTO: UNSPLASH

Od pet pacijenata, dvoje je u teškom stanju.

– Odmah smo alarmirali Hrvatski zavod za javno zdravstvo koji je napravio sve analize i bakterija je izolirana u vodovodnom sustavu. U ovom trenu je u tijeku pasterizacija, odnosno ispušta se vrela voda iz svih slavina u bolnici – izjavio je pomoćnik ravnatelja za kvalitetu Milivoj Novak.

– Riječ je o pacijentima koji su teško bolesni od osnovne bolesti tako da je legionela drastično pogoršala njihovo stanje – objasnili su iz KBC-a.

Nakon što je ustanovljeno da imaju zaražene pacijente, počela je istraga odakle je krenula zaraza jer je poznato da se vrlo često zaraza može proširiti ili iz klima uređaja ili iz vode.

Epidemije te bolesti uglavnom su povezane s vodovodom bolnica, hotela i javnih kupališta ili bazena uglavnom nema prijenosa bolesti s čovjeka na čovjeka.

Riječ je o atipičnoj upali pluća koja je uzrokovana bakterijom.

Liječi se antibioticima, azitromicinom, kinolonima ili rifampicinom, porenosi agencija Fena. 

Šta je legionela?

Inkubacija ove infekcije može trajati od dva do 10 dana, a simptomi koje je prate slični su upali pluća; visoka temperatura (viša od 39 °C), suhi kašalj, proljev, mučnina, povraćanje, glavobolja, bolovi i nelagoda u mišićima i prsima te zaduha, piše Živim.hr.

Iako svatko može razviti legionarsku bolest, kod rizične skupine ona može biti do 30 posto učestalija. Tu ubrajamo osobe oslabljelog imunosnog sustava, osobe s reumatoidnim artritisom, starije osobe, pušače, osobe s kroničnim bolestima poput dijabetesa ili s bubrežnim bolestima te bolestima dišnog sustava.

Najbolji način dokazivanja legioneloze je porast ove bakterije na specijalnom hranilištu na koji se stavi iskašljaj pacijenta. Radi se i urinarni test na prisutnost antigena legionele i još neki mikrobiološki testovi, kako navodi Mato Lakić, dr. med. spec. epidemiologije u Zavodu za javno zdravstvo Dubrovačko – neretvanske županije na stranicama Zavoda.

U kojim se uvjetima bakterije razmnožavaju?

Topla voda pruža idealne uvjete za razvoj Legionella koje se razmnožavaju na temperaturama 20-50 °C, a idealne su one između 35 i 46 °C. Dobri uvjeti za njihov rast su i postojanje kamenca, hrđe, biofilma i prisustvo drugih mikroorganizama.

Kako se prenose i kako ih izbjeći?

Legionelle se prenose udisanjem vodenog aerosola (gotovo nevidljivih kapljica), vode ili leda, a to se može dogoditi prilikom tuširanja, kupanja u bazenima s pjenom, korištenjem klima uređaja koji nisu dugo čišćeni te širenjem aerosola iz rashladnih tornjeva velikih vodenih sustava. Važno je pritom spomenuti kako se legionele se ne prenose s čovjeka na čovjeka. S obzirom na navedeno, kako bi minimizirali mogućnost ove zaraze, a posebno u ovo ljetno vrijeme važni su sljedeći koraci:

Klimatizacijske uređaje kao i mjesta na kojima se zadržava voda treba redovito čistiti odnosno servisirati.

Redovito čistiti bilo kakve nakupine oko glava tuša i slavina jer se tamo može zadržavati voda. Također, ako imate tuševe ili slavine koje niste koristili u posljednje vrijeme, trebali biste ih isprati tekućom vodom pet minuta svaka dva tjedna.

Ako posjedujete hidromasažnu kadu ili kućni spa, potrebno ih je redovito isušivati, čistiti i dezinficirati.

Bojlere za grijanje tople vode potrebno je godišnje najmanje jednom isprazniti, očistiti od taloga i kamenca, dezinficirati te isprati. Povremeno, kada se voda najmanje koristi, podići temperaturu u bojlerima između 60 °C i 70 °C kroz dva sata kao mjeru termičke dezinfekcije.

Liječenje

Bolest se liječi antibioticima, no usprkos tome smrtnost je pet do 10 posto, stoga je važno ovu infekciju što ranije detektirati i započeti s liječenjem. U Hrvatskoj se godišnje zabilježi 40-ak oboljelih od ove bolesti, navode na stranicama Zavoda.