Otvorili smo firme u Švajcarskoj, NJemačkoj, Austriji, Americi i Turskoj, a prethodno zaokružili cijeli zapadni Balkan izjavila je Trivanova Srni.
Ona je istakla da postoje nevjerovatne prednosti i da to podrazumijeva smanjenje troškova kompanije, razmjenu znanja i tehnološkog napretka.
– Ono što jedna kompanija napravi, druge samo dalje primjenjuju – naglasila je Trivanova.
Ona je pojasnila da političke okolnosti nisu uvijek bile na ruku i da se ne može govoriti potpuno o zajedničkom tržištu, jer i dalje za tržišta važe različite regulative.
– U ovom trenutku imamo besplatan roming. U oblasti telekomunikacija se najdalje otišlo, ali i u drugim segmentima onoga što predstavlja zajedničko tržište, a to su, između ostalog, carinske i poreske barijere. Ipak, ne možemo govoriti o jedinstvenom tržištu – rekla je Trivanova uoči panela “Prednosti jednog tržišta zapadnog Balkana” u okviru “Jahorina ekonomskog foruma”.
Ona je naglasila da je forum važan zbog razmjene iskustava i jedan je od najznačajnijih po govornicima.
– Drago mi je što je novom premijeru Srbije Đuri Macutu prva posjeta Republici Srpskoj upravo u okviru Jahorina ekonomskog foruma
, ali mi je još draže što su teme koncipirane da odgovaraju na sve potrebe modernog društva, od toga kako koristiti veštačku inteligenciju, do toga kako da otkočimo evropski put BiH i da dođemo do sredstava EU kako bismo se brže razvijali – rekla je Trivanova.
U okviru “Jahorina ekonomskog foruma” biće održan i panel “Vještačka inteligencija u industriji: povezivanje postojećih sistema i automatizacija sljedeće generacije” na kojem će učestvovati, između ostalih, direktor Istraživačko-razvojnog instituta za veštačku inteligenciju Srbije Dubravko Ćulibrk, docent na Fakultetu primenjenih nauka u Nišu Filip Cvetković, te savjetnik za vještačku inteligenciju Ekonomskog instituta Marko Gudelj.