Današnji dan ali i cijela sedmica nije samo povod za sjećanje, poziv je na odgovornost. Naša je obaveza da baštinom vrijednosti za koje su se borili naši preci, naši heroji, naši laureati. Da se suprostavimo svakom obliku fašizma, netoletancije i negiranja ljudskih prava. Zato iz ovog grada koji je uvijek štitio čovjeka, bez obzira na vjeru, naciju ili boju kože večeras podižemo glas, upućujemo poruku solidarnosti sa svim nevinim ljudima širom svijeta koji trpe zlo, agresiju i nepravdu. Naša je historijska, moralna i ljudska dužnost da budemo na strani istine i pravde jer Sarajevo nikad nije šutjelo pred patnjom drugih. Danas, više nego ikad, svijetu su potrebni razumijevanje, dijalog i empatija. Gradimo zajedno društvo koje njeguje kulturu sjećanja, ali i viziju napretka otvorenosti i jednakosti za sve – kazao je među ostalim Okerić.
Na Svečanoj sjednici Skupštine KS 8. maja dodijeljena su najveća priznanja ovogodišnjim laureatima koji su svojim radom i zalaganjem ostavili trag u zajednici.
Ovogodišnje plakete pripadaju dr. Mohammedu bin Abdulkarim Al-Issa, Amelu Kapi, Tijani Vignjević, Slobodanu Blagojeviću, Gorskoj službi spašavanja KS, Udruženju hitnih medicinskih tehničara Federacije BiH, Kulturno-umjetničkom društvu ‘Baščaršija’ Sarajevo, kolektivu predstave ‘Umri muški’. Među dobitnicima je i Udruženje ‘Generacija’ Sarajevo, Kulturno-umjetničkom društvo ‘Lola’ Sarajevo, Javna ustanova ‘Sarajevska filharmonija’. Postumno priznanja idu Francis Boyleu, Marku Vešoviću, prof. dr. Enesu Durakoviću te Alexanderu Langeru.