Do saradnje je, kako kažu, došlo zbog složene i nestabilne aktuelne političke situacije na državnom nivou.
Dodaju da su prepoznali potrebu postojeće međustranačke saradnje i djelovanja na nižim nivoima vlasti, osuđujući svaki pokušaj narušavanja ili umanjivanja suvereniteta BiH od protagonista secesionističke politike i njihovog protivustavnog djelovanja, izražavajući opredjeljenost i spremnost za očuvanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta, političke nezavisnosti BiH i njene ustavno-pravne strukture svim raspoloživim postupcima.
U skladu s navedenim, NES i PDA potpisali su Sporazum sa sljedećim sadržajem:
Ovim Sporazumom o međusobnoj saradnji i zajedničkom političkom djelovanju na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini (u daljnjem tekstu: Sporazum) politički subjekti njegovi potpisnici odlučni su da nastave međustranačku saradnju i usaglašeno političko djelovanje radi zajedničkog nastupa i izvršavanja usvojenih politika preko svojih izabranih predstavnika u zakonodavnim i izvršnim organima vlasti na svim nivoima u Bosni i Hercegovini.
Sporazum se temelji na osnovnim principima zajedničkog djelovanja koji podrazumijevaju međusobno uvažavanje, partnerstvo, koordinaciju i usaglašavanje predloženih politika i konkretnih prijedloga radi zajedničkog predstavljanja, zagovaranja i izvršavanja.
Potpisnici Sporazumom preuzimaju obavezu na saradnju i zajedničko djelovanje u svim oblastima društvenog, ekonomsko-privrednog i političkog života u Bosni i Hercegovini, uzimajući u obzir nadležnosti i prioritete različitih nivoa vlasti.
U fokus zajedničkog djelovanja stranke potpisnice Sporazuma stavljaju ekonomski rast i razvoj kroz strateška ulaganja u infrastrukturu, energetiku, poljoprivredu, turizam i obrazovanje, s posebnim naglaskom na kreiranje povoljnog poslovnog ambijenta za investicije i povećanje zaposlenosti, kao i podršku malim i srednjim preduzećima radi njihove održivosti i daljnjeg razvoja.
Zajednički stav koji će proklamovati i za koji će se zalagati predstavnici stranaka potpisnica Sporazuma je ravnomjeran razvoj i pravednost kod raspodjele financijskih ulaganja u privrednu i ostalu infrastrukturu, a naročito za saobraćajnu povezanost svih dijelova naše države.
Stranke potpisnice Sporazuma će se i dalje zalagati za fiskalnu stabilnost i reformu koja kroz digitalizaciju javne uprave mora rezultirati pojednostavljenju i dostupnosti, smanjenju rashoda i povećanju kvaliteta javnih usluga.
Stranke potpisnice Sporazuma ocjenjuju da je preduslov za održivi ekonomski rast i razvoj borba protiv kriminala i korupcije, te se obavezuju na beskompromisno djelovanje radi prepoznavanja i eliminacije svih osoba sklonih kriminalnim radnjama i korupciji, prije svega iz svojih političkih redova, kao i sa političkih funkcija i javnih poslova koji su im povjereni.
Polazeći od programskih orijentacija, platformi i svojih programa stranke potpisnice ovog Sporazuma čvrsto su opredijeljene za pripremu i zajednički nastup na svim nivoima vlasti i u svim izbornim jedinicama na predstojećim općim izborima 2026. godine u Bosni i Hercegovini.
Formiranje zajedničkih lista provodit će se na principu konsenzusa, te će se zajednički podržati kandidati za Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, Parlamentarnu skupštinu Bosne i Hercegovine, Parlament Federacije Bosne i Hercegovine, Narodnu skupštinu Republike Srpske, Distrikt Brčko i kantonalne skupštine.
Radi promjene aktuelnog političkog ambijenta netrpeljivosti, podjela, ucjena i nestabilnosti stranke potpisnice Sporazuma izražavaju otvorenost i pozivaju na saradnju i druge političke subjekte sličnih programskih ciljeva i svjetonazora jer je neophodno postići širinu političkog okvira za uspostavljanje političkog bloka koji će biti ključni faktor u oblikovanju vlasti, buduće političke stabilnosti i napretka na euroatlanskom putu Bosne i Hercegovine.
Potpisnice Sporazuma se obavezuju na redovne sastanke i koordinaciju na nivou rukovodstva stranaka radi pravovremenog učešća u procesu donošenja odluka, dogovora i provođenja zajedničkih aktivnosti.
Kako bi se postigla potpuna implementacija Sporazuma stranke potpisnice se obavezuju na provođenje i izvršavanje svih utvrđenih principa, kao i na transparentnost rada koja podrazumijeva međusobno povjerenje i razumijevanje u svim oblicima provođenja.