Pojavila se informacija i da je nakon otpusta beba iz porodilišta pojavila intrahospitalna infekcija i da se navodno radi o gnojnom menigitisu.
Iz KCUS-a nisu dali konkretan odgovor vezano za liječenje ovih pacijenata.
– U skladu sa važećim zakonskim propisima, uključujući Zakon o pravima, obavezama i odgovornostima pacijenata u Federaciji BiH, te u cilju očuvanja povjerljivosti i prava pacijenata, nismo u mogućnosti da se očitujemo o konkretnim medicinskim slučajevima niti da komentarišemo navode koji se odnose na individualne pacijente – rekli su iz KCUS-a.
Na pitanje da li je tačna informacija, koja se pojavila u medijima, da v.d. generalne direktorice KCUS-a Hajrija Maksić, nije dala odobrenje za nabavku endoskopa, stigao je sljedeći odgovor:
– Nabavka medicinske opreme u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu realizuje se isključivo u skladu sa važećim Planom javnih nabavki, koji usvaja Upravni odbor KCUS-a na osnovu potreba koje iskazuju klinike i druge organizacione jedinice. Svi postupci nabavke provode se u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama Federacije Bosne i Hercegovine. Vršilac dužnosti generalne direktorice, prof. dr. Hajrija Maksić, ne odlučuje samostalno o pokretanju ili odobravanju pojedinačnih nabavki, već postupa u skladu sa utvrđenim procedurama i odlukama nadležnih tijela unutar KCUS-a – rekli su iz KCUS-a za “Avaz”.