BiH

Održan okrugli stol o turizmu: Sigurnost, strategija i znanje ključ održivog razvoja

U organizaciji Studija turizma i zaštite okoliša Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru (SUM), danas je u Mostaru održan okrugli stol pod nazivom "Izazovi, politike i upravljanje turizmom", povodom obilježavanja 15. obljetnice rada tog studija.

FOTO: FENA/MARIO OBRDALJ
FOTO: FENA/MARIO OBRDALJ

Na događaju su sudjelovali brojni stručnjaci iz područja turizma, predstavnici vlasti, akademske zajednice i privatnog sektora, a fokus je bio na jačanju institucionalne i organizacijske potpore turizmu u regiji, uz poseban naglasak na sigurnost kao ključni aspekt turističke ponude.

Pročelnica Studija turizma i zaštite okoliša prof. dr. Mirjana Milićević istaknula je važnost planskog i sustavnog pristupa razvoju turizma, naglašavajući da je riječ o velikom gospodarskom sektoru koji povezuje puno sektora gospodarstva od prometa, industrije, ugostiteljstva, hotelijerstva, ali i da turizam ponajviše ovisi o sigurnosti.

Zbog toga je, kako je pojasnila, sigurnost bila tema prvog panela na konferenciji. Posebno se željelo naglasiti da su turističke destinacije u Hercegovini, a posebno grad Mostar, sigurne za posjetitelje. Iako službeni podaci o turističkim posjetima izostaju, Milićević je navela konkretan primjer. Prošle godine, prema broju vinjeta samo na Starom mostu imali smo preko pola milijuna posjeta – kazala je ona. Uz sigurnost, Milićević je upozorila na važnost strateškog planiranja i ulaganja u turizam, bez čega, kako je rekla, nema održivog razvoja regije.

Osvrnula se i na upravljanje i promociju turističkih destinacija, napominjući kako se turizam u našim krajevima često razvija stihijski i bez jasnog plana. Istaknula je važnost učenja iz primjera dobre prakse, osobito iz Republike Hrvatske.

Podršku razvoju turizma kao strateške grane izrazila je predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) Marija Buhač, podsjetivši da je ova vlada turizam identificirala kao jedan od ključnih pravaca razvoja. Svjesni smo iznimno velikog, a neiskorištenog turističkog potencijala naše županije. Želimo promijeniti percepciju da se turizam ‘događa sam od sebe’ i uvesti upravljanje kao ključnu komponentu – naglasila je Buhač, dodajući da je u tijeku izrada Strategije turizma HNŽ-a te uspostava i jačanje lokalnih turističkih zajednica.

Kako je rekla, intenzivno se posljednje dvije godine radi i na uspostavi turističkih zajednica na razini gradova i općina, kao i jačanju županijske turističke zajednice. Buhač smatra da su upravo te zajednice ključni nositelji razvoja turizma u županiji.

Predsjednik Vlade Županije Zapadnohercegovačke (ŽZH) Predrag Čović naglasio je važnost regionalnog pristupa razvoju turizma. Turizam ne možemo razvijati parcijalno. Moramo uključiti susjedne županije, cijelu Hercegovinu, pa i regije iz Hrvatske. Hercegovina ima mnogo toga za ponuditi, brojne potencijale koji su još uvijek neistraženi i nedovoljno prezentirani. Drago mi je da Sveučilište organizira današnju konferenciju. Smatram da upravo sveučilište, zajedno s lokalnom i regionalnom zajednicom, mora biti temelj razvoja. Taj razvoj treba biti utemeljen na znanstvenim osnovama, a ne prepušten slučaju – rekao je premijer Čović.

Ističe da je važno da znanja stečena na sveučilištu ne ostanu samo teorijska, već da se primjenjuju u stvarnom životu, kako bi se iskoristili brojni postojeći potencijali regije. Također izražava nadu da će ova konferencija pomoći u boljem razumijevanju tih potencijala i ponuditi konkretne smjernice za njihovo ostvarenje.

Jedan od uvodnih govornika na konferenciji bio je Goran Košćak, direktor tvrtke Sector 2, specijalizirane za sigurnosni konzulting u turizmu. Košćak je upozorio na čestu praksu prebacivanja odgovornosti za sigurnost isključivo na državne institucije, zanemarujući pritom važnost aktivne uloge privatnih aktera. Koncept sigurnosti u turizmu je možda zapostavljen jer se prečesto privatni subjekti oslanjaju na državu i na nacionalnu vlast da osigura sigurnost njihovih destinacija, hotela, kampova, evenata, dok se prerijetko sam organizator pobrine za sigurnost – kazao je Košćak.

Istaknuo je kako je njegova uloga pomoći pravnim subjektima u turizmu da inkorporiraju sigurnost u svoju organizaciju, jer, kako je rekao, “bez javno-privatnog partnerstva ne postoji sigurnost bilo kojeg događaja”.