BiH

Održan akademski diskurs o temi 'ZAVNOBiH treba posmatrati u kontekstu AVNOJ-a'

Akademski diskurs o temi “ZAVNOBiH treba posmatrati u kontekstu AVNOJ-a“ održan je danas u Sarajevu u organizaciji Bosanske akademije nauka i umjetnosti “Kulin ban”.

FOTO:  BANU 'KULIN BAN'
FOTO: BANU 'KULIN BAN'

Predsjednik BANUK-a Suad Kurtćehajić govorio je o okolnostima koje su dovele do održavanja Prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a  25. novembra  1943. godine u Mrkonjić Gradu koji je jedan  od najznačajnijih događaja u historiji BiH, jer su nakon 480 godina, odnosno nakon 1463. godine, kada je Bosna pala pod Osmanlije, predstavnici njenih naroda na taj dan 1943. godine prvi put došli u situaciju da slobodno odlučuju svojom voljom o njenoj sudbini.

Pročitajte još

Kurtćehajić je najprije ukazao na historijske okolnosti koje su prethodile ovom događaju, od srednjevjekovne bosanske države do pada Bosne pod Osmanlije 1463. godine, davanje Bosne na upravu Austro-Ugarskoj monarhiji odlukama Berlinskog kongresa 1878. godine a potom i aneksije Bosne i Hercegovine 1908. godine  od strane Austro-Ugarske, stvaranja Kraljevine SHS 1918. godine a potom Kraljevine Jugoslavije 1929. godine u kojoj   se Sporazumom Cvetković-Maček 1939.  godine geopolitički prostor Bosne i Hercegovine podijelio između srske i hrvatske interesne sfere koji nikad nije zaživio zbog početka Drugog svjetskog rata napadom Hitlera na Poljsku 1. septembra te godine.

– Zahvaljujući Titovom antifašističkom partizanskom pokretu u ratom porobljenoj Evropi narodi Bosne i Hercegovine svojom borbom i uspjesima u njoj stvorili su pretpostavku  da mogu svojom voljom odrediti kakvu Bosnu i Hercegovinu žele. Ovome je prethodila Titova inicijativa da se od početne platforme komunista da Bosna i Hercegovina treba imati status autonomne pokrajine treba odustati i da Bosna i Hercegovina zbog najvećih žrtava i stradanja koje su iznijeli njeni narodi treba imati jednakopravan status federalne jedinice – kazao je.

Na kraju je akademik Kurtćehajić istakao da treba odati počast i vječnu slavu svim poginulim partizanima zahvaljujući kojima je Bosna i Hercegovina postavila temelje obnovi njene državnosti i time stekla najveći status nakon pada njene srednjevjekovne države pod Osmanlije, saopćeno je iz BANUK-a.