Naime, ukoliko putujete sa kućnim ljubimcem koji ima bh. pet pasoš ulazak u Hrvatsku, odnosno Evropsku uniju predstavlja pravu avanturu.
Jer, kućni ljubimac pored pasoša u kojem se evidentira svaka vakcinacija od kojih je ona protiv bjesnila glavni segment na što se posebno obraća pažnja, kao i tretiranje protiv unutrašnjih parazita mora imati i veterinarsko zdravstveni certifikat koji izdaje Ured za veterinarstvo Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Da bi se u konačnici dobio taj certifikat nužno je ovjeriti više dokumenata u općini stanovanja, te platiti njegovo izdavanje što u konačnici košta oko 100 KM, ali ono što je najvažnije vrijeme čekanja je u najboljim uslovima nekoliko dana, a u vrijeme turističke sezone i više od sedam dana.

Tako ovaj veterinarsko zdravstveni certifikat predstavlja svojevremenu “vizu” za kućne ljubimce, s obzirom da je njegov rok važenja jednokratak i mora se ponavljati njegovo važenje prilikom svakog putovanja u EU.
“Nekomercijalno kretanje kućnih ljubimaca u pratnji vlasnika ili osobe odgovorne za životinje u ime vlasnika iz Bosne i Hercegovine u zemlje članice Evropske unije propisano Regulativama (EZ) 576/2013 i 577/2013. U skladu sa navedenim Regulativama Evropske unije potrebno je da kućne ljubimce prilikom nekomercijalnog kretanja iz Bosne i Hercegovine u države članice Evropske unije prati pored vlasničke knjižice/pasoša i veterinarsko zdravstveni certifikat”, navode iz Ureda za veterinarstvo BiH.
Ističu da veterinarsko zdravstveni certifikat u skladu sa Odlukom o zdravstvenom stanju životinja i pošiljaka životinjskog porijekla u unutrašnjem i međunarodnom prometu („Službeni glasnik BiH“ broj 33/03, 14/04, 35/05) Ured za veterinarstvo BiH izdaje službenom veterinaru/ovlaštenom veterinaru na osnovu podnesenog zahtjeva.
“Certifikat može potpisati samo službeni veterinary/ovlašteni veterinar, kojeg je ovlastio Ured za veterinarstvo BiH i čiji potpis je deponiran u Registru Ureda za veterinarstvo BiH.Uredu za veterinarstvo BiH dostavlja se: popunjen Zahtjev od službenog veterinara/ovlaštenog veterinara, uplatnice, punomoć za preuzimanje certifikata od Ureda za veterinarstvo BiH u ime službenog veterinara/ovlaštenog veterinara, kao i dodatne potrebne informacije”, pojašnjavaju iz Ureda za veterinarstvo BiH.

No, ni posjedovanje certifikata nije samo po sebi dovoljno za prelazak granice sa kućnim ljubimcima, jer postoje tačno propisani granični prelazi preko kojih je to dozvoljeno.
Primjerice, veliki problem imaju građani Bosne i Hecegovine koji se odluče za odlazak u Dubrovnik preko Ivanice, jer na hrvatskom dijelu granice u Gornjem Brgatu nije dozvoljen prelazak kućnih ljubimaca bez obzira na validnu dokumentaciju.
“Upravo je na inicijativu i prijedlog Carinske uprave u postupku donošenje novog Pravilnika o određivanju ulaznih točaka za nekomercijalno premještanje kućnih ljubimaca, kojim su u odnosu na postojeći Pravilnik (Narodne novine br. 53/2023), dodane nove ulazne točke za unošenje u RH kućnih ljubimaca iz trećih zemalja, poput graničnih prijelaza Svilaj i Strmica, no međutim granični prijelaz Gornji Brgat ne nalazi se među njima i trenutno nije u planu da u budućnosti bude na tom popisu”, naveli su za Bosnainfo iz Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede Repuublike Hrvatske.
Tako će i ove turističke sezone građanima Bosne i Hercegovine koji budu išli sa kućnim ljubimcima u Hrvatsku trebati dosta strpljenja, vremena, ali i novaca.