Politika

Odjek njemačkih izbora u BiH

U BiH ne očekuju da će Njemačka nakon izbora značajnije promijeniti politički kurs prema zapadnom Balkanu.

FOTO: EPA-EFE
FOTO: EPA-EFE

Njemački parlamentarni izbori izazvali su veliko interesovanje širom Evrope, uključujući i Bosnu i Hercegovinu (BiH), gdje se već raspravlja o tome kako bi izborni rezultati mogli uticati na budućnost Njemačke i njenu ulogu u zapadnobalkanskoj regiji, posebno BiH.

Stranke desnog centra CDU/CSU su prema nepotpunim rezultatima ostvarile pobjedu, dok je desničarska AfD značajno ojačala, ali prema ranijim najavama ostaje izolovana izvan potencijalnih vladajućih koalicija, piše DW.

Potpredsjednica Evropskih liberala u Vijeću Evrope i članica Naše stranke Sabina Ćudić smatra da, iako je njemačka desnica ostvarila svoj najbolji rezultat do sada, politička izolacija AfD-a znači da će buduća njemačka vlada biti šira koalicija koja će morati pokazati „više zrelosti“ nego prethodna.

CDU/CSU kao šansa za Evropu

“Mada bi koalicija na čelu sa CDU prema Merzovim najavama mogla ići udesno radi neutralizacije rasta ekstremne desnice, ne očekujem značajniji zaokret vanjske politike Njemačke prema BiH. Temelji te politike postavljeni su još za vrijeme CDU-ove kancelarke Angele Merkel”, rekla je Ćudić za DW. Također, istakla je da će biti ključno pratiti vanjskopolitičke ambicije Evropske unije (EU) nakon ovih izbora, posebno u kontekstu odnosa prema Ukrajini i zapadnom Balkanu.

Lider HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović smatra da je pobjeda CDU/CSU šansa ne samo za Njemačku već i za Evropu. “Očekujem jačanje njemačkog i evropskog uticaja te jače povezivanje Evrope. Čestitam kolegama iz CDU/CSU s kojima sarađujemo kroz Evropsku narodnu partiju (EPP)”, rekao je Cvitanović za DW.

Sličnog stava je i predsjednik Partije demokratskog progresa Branislav Borenović, koji naglašava značaj CDU-a kao okosnice vladajuće EPP strukture u Briselu. “CDU će u naredne četiri godine voditi Njemačku u veoma izazovnom geopolitičkom kontekstu. Ne smijemo zaboraviti veliku ulogu bivše kancelarke Angele Merkel u eurointegracijama Zapadnog Balkana“, kazao je Borenović.

Nastavak dosadašnjeg političkog kursa

Saša Magazinović iz Socijaldemokratske partije BiH ocjenjuje da ovi izbori donose i dobre i loše vijesti. “Loša vijest je rast AfD-a, što je upozorenje ne samo za Njemačku nego i za cijelu Evropu. Dobra strana je što ekstremna desnica neće učestvovati u vlasti i što će najvjerovatnije vladu formirati CDU/CSU uz SPDi/ili Zelene. To znači da će Njemačka nastaviti svoj politički kurs, što je za BiH ohrabrujuće”, naglasio je Magazinović.

Šemsudin Mehmedović, poslanik u Parlamentu BiH, smatra da je prisustvo CDU-a u vladi dobra vijest za BiH, ali, za razliku od ostalih sagovornika DW-a, ističe i određene rezerve prema ranijoj politici Angele Merkel. “Rado se sjećamo Helmuta Kohla i njegovog odnosa prema BiH, ali Merkel je forsirala Aleksandra Vučića kao ključnog faktora stabilnosti na Balkanu, što se pokazalo pogrešnim. Pregovori o novoj njemačkoj vladi sigurno će uključivati teme migracija, ekonomije i proširenja EU, nadam se i u kontekstu BiH”, rekao je Mehmedović.

Hoće li Njemačka imati vremena za Balkan?

U najuticajnijoj političkoj partiji u bh. entitetu Republika Srpska – Savezu nezavisnih socijaldemokrata – nisu žurili sa reakcijama na izlazne ankete i prve rezultate njemačkih parlamentarnih izbora. Lider SNSD-a Milorad Dodik ranije je podržao desničarsku AfD.

Aleksandar Trifunović, urednik portala Buka, primjećuje da su njemački birači pokazali političku zrelost jer nisu posve podlegli populizmu i radikalnoj desnici. Kaže da „uprkos otvorenoj podršci najbogatijeg čovjeka na svijetu, potpredsjednika Amerike i Milorada Dodika lično, AfD neće uspjeti da se domogne vlasti u postizbornom periodu“. On ne očekuje značajnije promjene u politici Njemačke prema BiH. “Njemačka će se sada fokusirati na svoje ekonomske i sigurnosne probleme, s vrlo malo vremena za druge. Indirektno, ovo je snažna poruka da niko više nema vremena za nas. Ponuda za ulazak u EU još uvijek stoji, ali pitanje je koliko dugo”, upozorava Trifunović.

Balkan mora preuzeti veću odgovornost

Historičar i diplomata Slobodan Šoja smatra da, uprkos rastu AfD-a, rezultat parlamentarnih izbora Njemačke nije problematičan iz perspektive BiH. “Buduća vlada može samo ojačati i Njemačku i Evropu, a Balkanu donijeti više razumijevanja i podrške, ali ne i ‘gledanja kroz prste’. Njemačka će tražiti veću ozbiljnost od nas. Nova vlada će u aktuelnim geopolitičkim turbulencijama imati manje vremena za Balkan, što znači da moramo biti spremni za veću odgovornost”, istakao je Šoja.

Prema njegovim riječima, brzina formiranja nove njemačke vlade, koju je najavio Friedrich Merz, pokazuje da Njemačka želi što prije izaći iz ekonomske i sigurnosne krize izazvane ratom u Ukrajini.

Iz bh. perspektive, njemački izbori ne nagovještavaju radikalne promjene u vanjskoj politici Njemačke, a očekuje se da će nova vlada nastaviti kurs podrške evropskim integracijama Zapadnog Balkana. Ipak, smatraju u BiH, poruka je jasna: Njemačka će se sve više fokusirati na vlastite probleme, dok će odgovornost za reformske procese u zapadnobalkanskoj regiji postepeno prepuštati domaćim liderima.