Kako su saopćili iz Vlade Kantona Sarajevo, na ovom registru radilo se dvije godine, a njegovu izradu osiguralo je Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo u saradnji s Programom za razvoj Ujedinjenih nacija (UNDP). Nosilac izrade Registra je konzorcij kompanija Ceteor, E3 i GDI.
Registar sadrži podatke o, kako su istakli, svim faktorima koji doprinose zagađivanju zraka, kao što su kućna ložišta, kotlovnice, industrija, saobraćaj, poljoprivreda, a obrađeno je gotovo 100.000 izvora emisija u zrak, za koje su izračunate emisije svih zagađujućih materija, što zahtijeva i evropska agencija.
“Korist od ovakvog sistema je višestruka. Prije svega, njime se povećava svijest o zagađenju i njegovim izvorima, što podstiče odgovornije ponašanje. Dostupnošću podataka omogućava se to da građani mogu vidjeti koliko se emisija npr. sitnih čestica prašine PM10, dušikovog dioksida (NO2), sumpordioksida (SO2) emituje u njihovoj blizini”, naglasili su.
Osim toga, ovakvom bazom podataka omogućava se, tvrde, precizno planiranje mjera za smanjenje emisija (npr. subvencije za mjere energijske učinkovitosti ili zabrana korištenja uglja) i praćenje učinka mjera za smanjenje emisija kroz promjene u podacima iz godine u godinu.
Sistemom se, kako su napomenuli iz Vlade Kantona Sarajevo, direktno podržava provedba Strategije za ograničenje korištenja uglja (2023 – 2033) te pomaže u uspješnosti realizacije mjera propisanih ovim dokumentom.
Ovim projektom je omogućeno i to da se sistem može koristiti za pripremu izvještaja u skladu, kako su naveli, s međunarodnim obavezama i za apliciranje za međunarodne grantove, kredite i programe podrške projektima poboljšanja kvaliteta zraka itd.
Kao posebnu vrijednost sistema istakli su to da će od sutra biti dostupan građanima, institucijama i medijima preko internetske platforme, omogućavajući direktan i transparentan uvid u podatke o emisijama po lokaciji, vrsti zagađivača i količini emitovanih materija.
“Riječ je zaista o jednom od kapitalno važnih projekata koji se tiču zaštite zraka u Kantonu Sarajevo. Testni period je bio u prethodnih mjesec dana, a od sutra je javno dostupan. Praktična vrijednost ove digitalne platforme je višestruka. Moći će je koristiti i građani. Jedan dio informacija neće biti javno dostupan – njima će upravljati Ministarstvo, i odobravat će se na zahtjev. Ovo je veoma skup projekat”, izjavio je resorni ministar Mladen Pandurević.
UNDP-ova predstavnica Raduška Cupać je podsjetila na to da su UNDP i Vlada Švedske podržali Kanton Sarajevo u izradi ovog registra i da bi on trebao biti ključni alat za zaštitu životne sredine, prvenstveno za poboljšanje kvaliteta zraka.
Kako su saopćili iz Vlade Kantona Sarajevo, ovako detaljan registar emisija u mreži 100×100 nemaju ni mnogo razvijenije zemlje u Evropi, osim Velike Britanije, koja radi registre sličnog nivoa detaljnosti.