Kao dio obuke, sudionici su razgovarali o problemu nezakonite trgovine umjetničkim djelima u BiH, kao i u međunarodnim okvirima.
Fokus predloženih inicijativa i zaključaka je bio na borbi protiv organiziranog kriminala, terorizma i drugih kaznenih djela uzrokovanih nezakonitom trgovinom umjetničkim djelima.
Polaznici obuke također su sudjelovali u interaktivnim posjetama galerijama, muzejima i oštećenim arheološkim nalazištima.
Obišli su Franjevački samostan i galeriju u Širokom Brijegu gdje su saznali nešto više o preventivnoj zaštiti javnih i privatnih kolekcija. Tijekom posjete Tomislavgradu fokusirali su se na preventivnu zaštitu arheoloških nalazišta.
Također posjetili su Muzej “Fra Jozo Križić” u Tomislavgradu, kao dio njihove diskusije o nezakonitim arheološkim iskopavanjima i srodnim nezakonitim aktivnostima.
Nakon ove obuke, OESS će na društvenim mrežama pokrenuti kampanju o važnosti zaštite kulturnog naslijeđa koja će trajati dva mjeseca s ciljem da informira širu javnost o načinima prijavljivanja slučajeva nezakonite trgovine kulturnim dobrima.
“S obzirom na međunarodne standarde za zaštitu kulturnih dobara i umjetničkih djela, kao i na UNESCO-ove preporuke, BiH treba izraditi i uskladiti relevantne zakone, te uspostaviti evidencije, baze podataka i specijalizirane policijske jedinice”, kazao je šef OESS-ovog Terenskog ureda u Mostaru Jiri Rous na otvaranju obuke.
Misija OESS-a u Bosni i Hercegovini ostaje predana podizanju svijesti donositelja odluka u BiH o tome kako da pomognu u sprječavanju i borbi protiv krijumčarenja umjetničkih djela u cijeloj državi.