Mjesecima se sele iz jednog u drugo mjesto bježeći od izraelskih napada. Među više od 40.800 ubijenih Palestinaca u Gazi, većinom su djeca i žene.
Kao odgovor na napade izraelske vojske na Khan Younis u južnom dijelu Pojasa Gaze, palestinska učiteljica Alaa Abu Mustafa odlučila je da podučava djecu u jako teškim uslovima.
I njena kuća je uništena usljed jednog od izraelskih napada. Međutim, odlučila je da podučava djecu na ruševinama vrtića. Ispred improvizovanog šatora na ruševinama svakodnevno je veliki broj djece. Sa sveskama i olovkama čekaju da nauče nešto tog dana.
U školu u šatoru idu učenici od prvog do šestog razreda. Alaa daje časove iz arapskog i engleskog jezika, kao i iz matematike.
Kazala je da je šator postavljen nakon bombardovanja vrtića Ahl al-Alam, koji je pripadao njenoj sestri.
“Da bismo osigurali kontinuitet obrazovanja i spriječili da se ove generacije ne izgube, napravili smo ovu edukativnu učionicu”, rekla je Alaa.
Istakla je da je njihov dom, petospratnica u Khan Younisu, uništena zajedno sa domovima njihovih komšija i djece koju podučavaju.
Alaa je ukazala na potrebu za prekidom rata i pozvala međunarodnu zajednicu da interveniše kako bi se djeci omogućilo da se vrate u odgovarajuće obrazovne ustanove.
“Izgubili smo godinu dana zbog rata, a učimo ovdje na ruševinama u ovom šatoru. Nedostaje nam vrijeme kada smo imali svjetla i odgovarajuće okruženje za učenje. Ovdje moramo pisati na cestama i ruševinama, što je veoma iscrpljujuće”, ispričala je Maryam Abdullah Abu Mustafa, učenica sedmog razreda.
Pozvala je zemlje da “okončaju rat” kako bi se vratili u škole. Prije rata, kako je kazala, imali su normalan život.
“Uprkos izazovima, vraćamo se u školu u šatoru. Iako sam donekle sretna što mogu da učim, takođe sam i tužna. Prije rata smo uživali u učenju i životu, a sada smo se vratili u šator s minimalnim sredstvima”, dodala je Maryam.
Napadi, koji su u toku, značajno utiču na obrazovanje mnoge djece u Gazi. Meta izraelskih napada su i škole, skloništa i univerziteti.
Najmanje 800.000 učenika lišeno je obrazovanja dok se izraelska višemjesečna ofanziva na Pojas Gaze nastavlja, saopćio je Ured za medije u Gazi u junu.
Prema saopćenju Ministarstva obrazovanja u Gazi, “više od 800.000 učenika različitih obrazovnih nivoa u Pojasu Gaze od 7. oktobra prošle godine lišeno je prava na obrazovanje zbog genocidnog rata koju vodi zločinačka cionistička okupacija u Pojasu Gaze.”
Ured za medije u Gazi saopćio je da je 85 posto obrazovnih objekata van funkcije zbog direktnog i namjernog ciljanja, što predstavlja značajan izazov naporima da se obrazovni proces nastavi nakon završetka rata.