Sarajevo

Oblikovanje budućnosti prometa i komunikacija na konferenciji u Sarajevu (FOTO)

Izlaganja stručnih i naučnih radova autora iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Slovenije, Srbije i Grčke, u fokusu su drugog dana konferencije "Novi trendovi – ATCT" koju su 6. i 7. juna u Sarajevo organizirali Fakultet za saobraćaj i komunikacije Univerziteta u Sarajevu i Institut za saobraćaj i komunikacije pod pokroviteljstvom Ministarstva komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine.

Novi trendovi u saobracajnim i komunikacijskim tehnologijama1
FOTO: BOSNAINFO

Dekan Fakulteta za saobraćaj i komunikacije Amel Kosovac kazao je da konferencija, čiji je ovogodišnji tematski fokus “Oblikovanje budućnosti prometa i komunikacija”, predstavlja jedinstven međunarodni akademski događaj i iskorak za inovativnost, fleksibilnost, kvalitetu i usklađenost s potrebama i zahtjevima održivog razvoja saobraćajno-komunikacijskih sistema.

Jedan od ključnih ciljeva konferencije je, dodao je, predstavljanje inovativnih rješenja u oblasti saobraćaja i komunikacija uz umrežavanje naučnih i praktičnih resursa.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Kosovac je istakao da je konferencija okupila veliki broj eminentnih profesora, naučnika i eksperata u oblasti saobraćaja i komunikacija iz zemalja regiona i šire.

Konferencija je otvorena jučer u Gazi Husrev-begovoj biblioteci uvodnim riječima ministra komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edina Forte, direktora sekreterijata Transportne zajednice Mateja Zakonjšeka i dekana Fakulteta za saobraćaj i komunikacije Amela Kosovca.

U okviru dva panela razgovarano je o utjecaju umjetne inteligencije na akademsku zajednicu i istraživanja, te na biznis.

Između ostalih, kao ključni govornici i panelisti na konferenciji bili su prvi predsjednik Savjetodavnog vijeća za Bosnu i Hercegovinu u Vašingtonu i Bosanskohercegovačko-američke akademije nauka i umjetnosti prof. dr Mirsad Hadžikadić, potpredsjednik razvoja u IBM-ovoj softverskoj diviziji i direktor njihovog razvojnog laboratorija u Njemačkoj Namik FIrle te postdoktorandica na Complexity Science Hubu Elma Hota Dervić.