Oko 1.500 smrtnih slučajeva, odnosno 65 posto ukupnog broja, povezuje se s klimatskim promjenama koje su dovele do jačeg toplotnog vala na kontinentu, navodi se u studiji naučnika s Imperial Collegea u Londonu i Londonske škole higijene i tropske medicine.
Studija navodi da su klimatske promjene utrostručile broj smrtnih slučajeva povezanih s toplotom na početku ljeta širom Evrope.
Istraživači su se fokusirali na deset dana intenzivne vrućine, od 23. juna do 2. jula, i obuhvatili su 12 evropskih gradova, uključujući London, Pariz, Frankfurt, Budimpeštu, Zagreb, Atinu, Rim, Milano, Sassari, Barselonu, Madrid i Lisabon.
“Ishodi ove analize, kao i mnogih drugih, izuzetno su jasni: ekstremne vrućine širom Evrope brzo se povećavaju zbog klimatskih promjena izazvanih ljudskim djelovanjem”, navodi se u studiji.
Dodaje se da su u analiziranim gradovima zabilježena povećanja temperature i do četiri stepena Celzijusa.
Studija upozorava da će se temperature tokom toplotnih valova nastaviti povećavati, što će vjerovatno dovesti do još većeg broja smrtnih slučajeva.
Evropska služba za klimatske promjene Copernicus također je u svom mjesečnom biltenu saopćila da je juni 2025. bio treći najtopliji juni na globalnom nivou.
“Juni 2025. donio je izuzetan toplotni val u velikim dijelovima zapadne Evrope, pri čemu je veći dio regije iskusio vrlo visok nivo toplinskog stresa. Ovaj toplotni val dodatno je pojačan rekordno visokim temperaturama morske površine u zapadnom Mediteranu”, izjavila je Samantha Burgess, strateška rukovoditeljica za klimu pri Evropskom centru za srednjoročne vremenske prognoze.
Burgess je upozorila da će toplotni valovi u budućnosti vjerovatno postati “češći, intenzivniji” i da će utjecati na veći broj ljudi širom Evrope.