Sarajevo

Obilježavanje 32. godišnjice "Bitke za Žuč" u kojoj je agresor upotrebljavao "živi štit" od prinudno zatočenih Bošnjaka

Na brdu Žuč iznad Sarajeva, u organizaciji Udruženja RVI i Udruženja logoraša općine Vogošća, danas (18.09.2024.) je, u popodnevnim satima, održana manifestacija vezana za obilježavanje 32. godišnjice “Bitke za Žuč” i godišnjice stradanja logoraša u “živom štitu”.

FOTO: 
ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ

Program obilježavanja ove važne godišnjice započeo je okupljanjem učesnika manifestacije ispred Spomen obilježja šehidima Ugorskog kod „Šabanove kuće“, odakle je organizovan pohoda na brdo Žuč, gdje se manifestacija nastavila na lokalitetu „Tri bukve“ na kojem se održao historijski čas, proučen Jasin i obavljeno polaganje cvijeće na Spomen obilježju Muji Šejti.

Pročitajte još

O značaju onog šta se tokom odbrambeno-oslobodilačkog rata u BiH 1992.-1995. godine dešavalo na ovom prostoru brda Žuč prisutnima je govori Migdad Hasanović, Načelnik Općine Vogošća.

-Agresori na našu zemlju Bosnu i Hercegovinu bili kadri isplanirati ono što ni u snu nismo mpgli zamisliti pa da čak i to da u svojoj nemoći, pred bedemom naših branilaca, ispred sebe, kao „živi štit“ guraju zarobljenje Bošnjake, rekao je Migdad Hasanović. Međutim, kada smo mi konsolidvali svoje redove pokazali smo im kako se brani svoje ognjište i svoja domovina. Pozivam sv vas da u vremenu pred nama u domenima poslova kojima se bavite radite vrijedno i marljivo, da budete vrijedni i složni kako bi svojom snagom odvratili sve one koji i danas maštaju da ugroze suverenitet i bezbjednost naše zemlje. Danas svi mašu svojim idtinama. Međutim, istina je samo jedna. Ona je naše najjače oružje jer je na našoj strani.

Na ovom prostru brda Žuč, u septembtu 1992.godine, vođena je odsutna i dramatična bitka za zaustavljanje agresora koji je intenzivno pokušavao da probije linije odbrane boraca Armije Republike BiH i tako otvori put prema Sarajevu, rekao je Ahmed Hido, predsjednik Udruženja logoraša Općine Vogošća. U svojoj nemoći agresor se koristio i “živim štitom” od prinudno zatočenih Bošnjaka koje je držao u svojim logorima. Namjere neprijatelja su osujećene zahvaljujući hrabroj požrtvovanosti branitelja. U tim borbama poginulo je pet boraca Armije Republike BiH među kojima je bio i kapetan Mujo Šejto, posthumno odlikovan najvećim ratnim priznanjem „Zalatni ljiljan“.

FOTO: 
ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: 
ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: 
ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: 
ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ

Smrtno je ranjena i Fadila Odžaković Žuta koja je nakon dva dana preminula u bolnici. Ovoj heroini posthumno je dodijeljeno ratno priznanje “Zlatni ljiljan”, a odlikovana je i Ordenom Zlatnog grba sa mačevima. Sedam boraca je ostalo odsječeno na okupiranoj teritoriji. Njihovi posmrtni ostatci su kasnije ekshumirani i sahranjeni. Teže i lakše je ranjeno 68 boraca. U živim štitovima tokom ovih borbenih dejstava poginulo je 15, a teže ili lakše ranjeno 36 logoraša.

-Ponosan sam kada na ovakvim manifestacijama vidim veliki broj saboravca mog dede, njegovih prijatelja i komšija, kaže Mujo Šejto, unuk rahmetli Muje Šejte. Posebno mi je drago što su svoj doprinos obilježavanju ove godišnjice dali i Izviđači Udruženja “Bosnae-Zelene beretke općine Vogošća” sa njihovim predsjednikom Bilalom Hasanovićem. Znak je to da će i u vremenu pred nama biti onih koji nećedozvoliti da se zasluge mog dede i zasluge njegovih saboraca zaborave. Zahid efendija Mujkanović proučio je Jasin, a svoje, vrlo nadahnute, literarne radove na temu ove bitke pročitali su Arman Grbo i Ahmed Hadžihasanović, unuk rahmetli Muje Šejte.

Manifestaciju je vrlo znalački moderirala Azra Grbo.