Uz izložbu izveden je i prigodan muzički program koji su svirali Duo SA Sinfonietta, violinistkinje Tamara Arsovski i Alma Dizdar.
“Ove godine navršava se 30 godina od genocida u Srebrenici. Povodom ove tužne godišnjice, ‚Kultura na ulice 2025!‚ i Muzeji Sarajeva organiziraju izložbu ‚Potočarske sjene‚‚ autora Velije Hasanbegovića, koja kroz umjetnost i simboliku donosi tihi, ali snažni podsjetnik na izgubljene živote, kolektivno pamćenje i odgovornost koju nosimo prema istini i sjećanju”, istakli su iz NP Sarajevo.
Izložba je bila postavljena na otvorenom prostoru duž šetnice uz obalu rijeke Miljacke, od Latinske ćuprije do Ćumurija mosta – Obala Isa-bega Ishakovića i šetnice hadži hafiza Halida ef. Hadžimulića.
U narednim danima izložba se može posjetiti u Brusa bezistanu.
Dokumentaristička izložba “Potočarske sjene” autora Velije Hasanbegovića sačinjena je od 20 crno-bijelih fotografija nastalih u Potočarima i Srebrenici tokom i nakon kolektivnih dženaza, u trenucima duboke tuge, tišine i sabura preživjelih.
Hasanbegović, kao dugogodišnji fotograf i svjedok savremene historije Bosne i Hercegovine, kroz svoj objektiv bilježi fragmente stvarnosti koji često ostaju na marginama službenih izvještaja.
“Potočarske sjene” nisu samo dokument, one su glas onih koji više ne mogu govoriti, i svjedočanstvo bola onih koji su ostali. Lica majki, pogledi kroz mezarja, ruke koje grle nišane – svaki kadar odiše tugom, ali i dostojanstvom.
Naziv izložbe simbolično upućuje na sjene prošlosti koje i dalje prate porodice žrtava, ali i na sjene koje mi kao društvo ne smijemo zaboraviti. Ove fotografije nisu samo čin memorijalizacije, već i poziv na odgovornost, empatiju i neprekidno suočavanje s istinom.
“Postavljanjem izložbe u javni prostor – u samo srce grada – Sarajevo još jednom potvrđuje da pamti, opominje i stoji uz istinu. Izložba ‚Potočarske sjene‚ podsjeća nas da su slike tuge i gubitka neizbrisivi dio našeg kolektivnog pamćenja, ali i trajna opomena da se zlo više nikada ne ponovi”, saopćenop je iz Narodnog pozorišta Sarajevo.
Projekat „Kultura na ulice!“ je multimedijalnog karaktera i izražava sve oblike umjetničkog izraza prisutne u produkciji Narodnog pozorišta Sarajevo. Cilj projekta „Kultura na ulice!“ je, da kroz angažman profesionalnih mladih umjetnika i vrhunski program i izvedbu, približi kulturu i umjetnost građanima.
Ulaz na sve programe u produkciji specijalnog programa NPS „Kultura na ulice 2025!“ je besplatan.