Beba je hospitalizirana više od deset dana, a raniji nalazi briseva bili su negativni, što dodatno ukazuje na ozbiljnost situacije.
Prof. dr. Sebija Izetbegović, bivša generalna direktorica KCUS-a, javno je ukazala na propuste u prijavi i kontroli bolničkih infekcija na Klinici za pedijatriju, navodeći da se sada prijavljuju samo pozitivne hemokulture, dok se zanemaruju drugi važni mikrobiološki nalazi. Istakla je da je neonatološki odjel klinika visokog rizika koja mora imati stroge mjere kontrole i postavila pitanje ko je dozvolio ovakve propuste. Zbog svega navedenog, pozvala je kantonalnu inspekciju da reaguje i izvrši nadzor.
“Slobodna Bosna” poslala je upit Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove kako bi saznala da li su inspekciji prijavljeni navodi koje je navela Izetbegović u svojoj javnoj objavi, da li je inspekcija postupala i šta je utvrdila.
Odgovor Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS prenosimo u cjelosti:
“Zbog povećanog interesovanja javnosti i učestalih upita medija u vezi sa intrahospitalnim infekcijama na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo obavještava javnost da je početkom 2024. godine proaktivnim djelovanjem menadžmenta Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo prepoznata potreba za stalnim nadzorom nad intrahospitalnim infekcijama u Kantonu Sarajevo.
Tom prilikom je uspostavljena stalna koordinacija između JU Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo i Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo, vezano za kontrolu bolničkih infekcija na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, kao i u drugim zdravstvenim ustanovama, a s ciljem stalnog praćenja blagovremenog prijavljivanja bolničkih infekcija, informisanja, kao i poduzimanje mjera s ciljem kontrole bolničkih infekcija.
U skladu sa navedenim sanitarna inspekcija Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo je ove sedmice po predmetnom osnovu vršila inspekcijski nadzor na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu o čemu ovom prilikom informišemo javnost.
Naime, nakon što su u Zavodu za javno zdravstvo zaprimljene još dvije prijave intrahospitalnih infekcija (IHI) sa odjela pedijatrije KCUS-a, uredno je obaviještena i Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo, te je kantonalna sanitarna inspekcija odmah reagovala i organizovala inspekcijski nadzor u prisustvu predstavnika JU Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, radi praćenja epidemiološke situacije i poduzimanja zakonom propisanih mjera.
Predmetni inspekcijski nadzor je vršen prvenstveno s ciljem utvrđivanja blagovremenosti prijava intrahospitalnih infekcija, zatim provođenja mjera suzbijanja i kontrole intrahospitalnih infekcija, uz službeno uzorkovanje radi kontrole opreme, materijala i pribora na higijensku ispravnost mikrobiološkom analizom briseva. Postupci inspekcijskog nadzora su još u toku, te bi u ovom trenutku o rezultatima istih bilo preuranjeno govoriti.
Kantonalna sanitarna inspekcija će i dalje nastaviti pojačano vršiti sanitarno-inspekcijske nadzore na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, i u drugim zdravstvenim institucijama, uz koordinaciju sa JU Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, s ciljem kontrole poduzimanja zakonom propisanih mjera u vezi kontrole i suzbijanja bolničkih infekcija.
Usvajanje i poštivanje programa za kontrolu i sprječavanje širenja bolničkih infekcija je od iznimnog značaja, kao i kontinuiran timski rad i nadzor nad uposlenicima, bolesnicima, bolničkom sredinom, sterilnošću materijala, upravljanju medicinskim otpadom i slično, a na čemu kantonalni sanitarni inspektori dosljedno insistiraju pri nadzorima u svim zdravstvenim ustanovama.
Prema redovnom planu rada Inspektorata sanitarne, zdravstvene, farmaceutske inspekcije i inspekcije za hranu Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo za mjesec maj, kantonalna sanitarna inspekcija vrši nadzore nad privatnim zdravstvenim ustanovama – poliklinikama, s ciljem nadzora provedbe i primjene mjera za sprječavanje i širenje infekcija.”