Život

Novitović: Spašavanje djevojčice Imrak duboko je urezano u nas do kraja života

Vršilac dužnosti direktora Uprave civilne zaštite Republike Srpske Milan Novitović rekao je da poslije učešća u spasilačkoj misiji u Turskoj ništa nije isto i da će 12. februar, kada su iz ruševina u Kahramanmarašu spasili jedanaestogodišnju djevojčicu Irmak, do kraja života ostati duboko urezan u svijesti svih članova njihovog tima.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

“Sve što smo mi uložili u Republičku upravu posljednjih 25 godina nije puno, jer smo spasili jedan ljudski život”, istakao je Novitović.

“Taj 12. februar i ta akcija spašavanja Irmak su prekretnica, ne samo u samoj aktivnosti, nego i negdje u svijesti naših pripadnika i našim životima. To je ostavilo dubok trag i biće urezano do kraja života”, naglasio je Novitović.

Prisjećajući se tog dana, Novitović je rekao da je, par sati prije spašavanja Irmak, tim Republičke uprave Civilne zaštite locirao tijelo jednog stradalog lica i prilikom njegovog izvlačenja su se čuli glasovi iz ruševine.

Prema njegovim riječima, u tom trenutku sve aktivnosti su obustavljene, bila je smrtna tišina na svim lokalitetima u krugu od 300 do 500 metara i mogli su jasno da razaznaju njen glas – bila je komunikativna i to je doprinijelo uspješnosti akcije.

Novitović je rekao da je djevojčica komunicarala sa njima i na svakih 10 do 15 minuta su sve aktivnosti zaustavljane da bi ostvarili kontakt sa njom i da bi znali da li da idu lijevo, pravo i koja je prepreka pred njima, čak je govorila i o prostorijama koje su tu nekada bile.

On je naveo da su na tu lokaciju došle i sve kolege sa neposrednih lokacija, kao i građani, sa zebnjom čekajući trenutak spašavanja djevojčice.

Novitović je rekao da je tri do četiri sata trajala akcija u kojoj su koristili sve alate na akumulator kojima su mogli raditi u tako skučenom prostoru. On je dodao da su akciju realizovali zajedno sa turskom Agencijom za upravljanje katastrofama i vanrednim situacijama /AFAD/.

“Na nekom rastojanju od četiri metra od prvog ulaza iz koga je izvučeno tijelo donesena je odluka da se radi novi ulaz u ruševinu. Irmak je sa porodicom živjela na drugom spratu, a mi smo kopali pod zemljom”, rekao je Novitović.

On je naveo da je Irmak nakon spašavanja predata ekipi hitne pomoći, nekoliko dana je bila u bolnici u Kahramanmarašu na intenzivnoj njezi i poslije potom prebačena u bolnicu u Istanbulu. Novitović je istakao da im je Turska poslužila da analiziraju mnogo stvari – od logističkih i organizacionih do opremljenosti i obučenosti i šta je na terenu najbolje. U narednom periodu zadatak im je da u sastavu specijalizovanog tima imaju veći broj pasa tragača za spašavanje iz ruševina, jer jedan pas tragač mijenja od 25 do 30 pripadnika tima.