Region

Nović na sastanku CEI: Nema dileme da su reforme na evropskom putu BiH neophodne

Predsjedavajući Delegacije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) u Parlamentarnoj dimenziji Centralnoevropske inicijative (CEI) Sredoje Nović i zamjenik predsjedavajućeg Delegacije Predrag Kožul učestvovali su na godišnjem sastanku Parlamentarnog komiteta Parlamentarne dimenzije CEI koji je, pod predsjedavanjem Republike Srbije, održan u Beogradu.

FOTO: SEKTOR ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU PSBIH
FOTO: SEKTOR ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU PSBIH

Tokom dvodnevnog sastanka Parlamentarnog komiteta Parlamentarne dimenzije CEI, koji je održan u Narodnoj skupštini Republike Srbije, diskutovalo se o partnerstvu unutar CEI kao podršci procesu proširenja Evropske unije (EU).

Predsjedavajući Delegacije PSBiH u Parlamentarnoj dimenziji CEI Sredoje Nović je, u obraćanju učesnicima sastanka, pozdravio činjenicu da regionalni dijalog u okviru CEI ima jasnu evropsku dimenziju.

Po njegovim riječima, upravo partnerstvo koje CEI podstiče između država članica koje su već dio EU i onih koje to žele postati jeste most koji nam, kako je rekao, omogućava da ne kaskamo, nego da napredujemo na evropskom putu na osnovu saradnje, a ne nametanja.

Ističući da je BiH krajem 2022. godine dobila status kandidata za članstvo u EU, Nović je tu činjenicu ocijenio kao značajnu prekretnicu, ali i signal da EU prepoznaje potrebu za daljom stabilizacijom regiona.

S tim u vezi, Nović je podvukao da BiH sa svoja dva entiteta podržava evropski put, ali i upozorio da taj proces, kako je rekao, mora biti u skladu s Ustavom BiH, Dejtonskim mirovnim sporazumom i principom legitimne zastupljenosti svih naroda i entiteta.

Nović je naglasio da nema dileme da su reforme na evropskom putu BiH neophodne, ali i dodao da reforme radi reformi, bez istinske saglasnosti svih političkih aktera i bez uvažavanja entitetskih nadležnosti, ne vode ka stabilnoj Bosni i Hercegovini.

Prema Novićevim riječima, proces evropskih integracija Bosne i Hercegovine treba da bude rezultat unutrašnjeg dijaloga, dogovora i balansiranih rješenja. S

tim u vezi, naglasio je da CEI može igrati značajnu ulogu u tom procesu kroz razmjenu iskustava među državama članicama u pogledu decentralizovanih modela upravljanja u EU.

Rekao je da BiH nastoji da njeguje dobre odnose sa susjedima, posebno sa Republikom Hrvatskom i Republikom Srbijom, te dodao da se BiH, u okviru CEI, nudi prilika za afirmaciju te saradnje, posebno u oblastima energetike, saobraćaja i digitalne infrastrukture.

– CEI ima potencijal da bude platforma koja ne samo da ubrzava evropski put BiH već i jača međusobno uvažavanje i specifične potrebe svih nivoa vlasti, rekao je Nović, te izrazio uvjerenje da će zemlje članice CEI kroz partnerstvo i uz poštovanje unutrašnjih razlika, moći graditi bolju budućnost za sve naše građane.

Učesnicima sastanka obratila se i predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić, koja je poručila da predsjedavanje njene zemlje CEI-em predstavlja izraz čvrste opredjeljenosti Srbije ka evropskim integracijama, ali i dokaz spremnosti da unaprijedi regionalnu saradnju u korist svih građana koji žive na ovim prostorima.

Generalni sekretar CEI Franco Dal Mas je u obraćanju učesnicima apostrofirao važnost saradnje među parlamentima država članica CEI u promoviranju evropskih integracija i održivog razvoja.

Naglasio je da je proširenje EU u vrhu agende ove regionalne organizacije, ističući da proširenje EU nije samo političko i ekonomsko pitanje nego i pitanje bezbjednosti i stabilnosti u regionu – saopćeno je iz Sektora za odnose s javnošću PSBiH.