Sedam dana nakon što je prekid vatre okončao 12-dnevni rat Izraela s Iranom, dvojica lidera razgovarala su i o teheranskom nuklearnom programu, a Macron je predložio Moskvi i Parizu da sarađuju na deeskalaciji napetosti.
Borbe na kopnu u Ukrajini i dalje bjesne više od tri godine nakon što je ruska invazija na susjednu zemlju u februaru 2022. godine izazvala rat, a napori za dogovor o prekidu vatre su zaustavljeni.
Razgovori su trajali više od dva sata, a Macron i Putin dogovorili su se da će u budućnosti održati više kontakata o Ukrajini i Iranu, saopćilo je francusko predsjedništvo.
Macron je “naglasio nepokolebljivu francusku podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine” i “pozvao na što skorije uspostavljanje prekida vatre i pokretanje pregovora između Ukrajine i Rusije radi čvrstog i trajnog rješenja sukoba”, saopćila je Elizejska palača.
U saopćenju Kremlja navodi se da je Putin podsjetio Macrona da je “ukrajinski sukob izravna posljedica politike zapadnih država”.
Putin je dodao da su zapadne države dugi niz godina ignorisale sigurnosne interese Rusije i stvorile antiruski mostobran u Ukrajini.
Kremlj je rekao da je Putin rekao francuskom predsjedniku da svaki mirovni sporazum treba biti “sveobuhvatan i dugoročan, predvidjeti uklanjanje temeljnih uzroka ukrajinske krize i temeljiti se na novim teritorijalnim stvarnostima”.
Što se tiče Irana, “dva predsjednika odlučila su koordinirati svoje napore i uskoro razgovarati kako bi zajedno pratili ovo pitanje”, dodalo je francusko predsjedništvo.
Macron je prethodno pozvao Iran da smanji napetosti prelaskom na “nulto obogaćivanje” uranija u svom nuklearnom programu.
Rusija, koja je, poput Francuske, stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a, ima srdačan odnos s iranskim državnim vodstvom i dugo je pozivala na diplomatsko rješenje zastoja oko iranskog nuklearnog programa.
“Izrazio je svoju odlučnost da pronađe diplomatsko rješenje koje bi omogućilo trajno i zahtjevno rješavanje nuklearnog pitanja, pitanja iranskih projektila i njegove uloge u regiji”, rekla je Elyseejska palača.
Kremlj je rekao da je Putin naglasio “zakonsko pravo Teherana na razvoj civilnog” nuklearnog programa.
Navedeno je da su se oba predsjednika složila da sukob oko iranskog nuklearnog programa i druge bliskoistočne sukobe treba riješiti isključivo diplomatskim sredstvima te da će dvojica čelnika nastaviti kontakte o tome.
Francuski lider pokušao je u nizu telefonskih poziva 2022. godine upozoriti Putina protiv invazije na Ukrajinu i početkom te godine otputovao je u Moskvu.
Održavao je telefonski kontakt s Putinom nakon invazije, ali su razgovori potom prestali, a posljednji poziv između predsjednika datira iz septembra 2022. godine.
Macron je tokom prošle godine pooštrio svoj stav prema Rusiji, rekavši da je njen ekspanzionizam prijetnja cijeloj Evropi.
U aprilu 2024. godine tadašnji ruski ministar odbrane Sergej Šojgu i francuski kolega Sébastien Lecornu, bliski Macronov povjerenik, održali su razgovore usmjerene na sigurnost u pripremi za Olimpijske igre u Parizu.
To je bio posljednji službeni kontakt na visokoj razini između dviju zemalja.