Vlada FBiH postigla je dogovor i sa trgovcima o snižavanju i ponovnom zaključavanju cijena.
Podaci entitetskih poreznih uprava pokazali su da je promet na dan bojkota bio znatno veći nego dan ranije. Analitičari su pojasnili da to ne znači neuspjeh bojkota, jer se u promet uračunavaju i različite fakture, a pojedinačnih podataka iz trgovina osnovnih životnih namirnica nema.
Građani nezadovoljni najavljuju novi, ovaj put dvodnevni bojkot, a trgovci se pravdaju globalnim tržištem i posrednicima u trgovini.
“Nabavne cijene diktiraju i prodajne cijene”, kaže Nihad Imširović, direktor Konzuma BiH.
Zato je održan i sastanak u Vladi. Radiće se i na edukaciji stanovništva da bi shvatili opravdanost poskupljenja, ali će biti i vraćena mjera zaključavanja cijena. Najvjerovatnije na osnovne životne namirnice, a u velikoj mjeri će to biti domaći proizvodi.
“O detaljima te akcije ćemo do petka, znači koji će to biti artikli na spisku, koji će to biti zaključane cijene i koji će to biti model na koji ćemo to uraditi”, ističe ministar trgovine Amir Hasičević.
Kažu trgovci da i njima nije lako. Posebno baš zbog posrednika od kojih uzimaju proizvode koji često diktiraju marže, a sada dodatni problem stvara i povećanje minimalca na hiljadu maraka.
“Činjenica jeste da smo mi prihvatili, mada dosta teško ćemo to podnijet povećanje minimalne plate, povećanje cijene električne energije posredično povećanja svih usluga koje postoje u retailu. Mi ćemo se potruditi maksimalno i trudimo se da to nadomsjestimo kroz tu neku troškovnu stranu, a da ne idemo na opterećenje dodatno na cijenu”, pojašnjava Nihad Imširović.
Zato Ekonomsko-socijalno vijeće aktivno pokušava naći rješenje kako ublažiti efekte povećanja minimalne plate. Razmotrene su dvije uredbe koje će Vlada uskoro obznaniti.
“Izražavam zadovoljstvo činjenicom da su sve tri delegacije dale maksimalan doprinos da dođemo do zajedničkog rješenja koje je po mom mišljenju prihvatljivo”, kaže Safudin Čengić, predsjednik ESV FBiH.
Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, Adnan Smailbegović, smatra da neće svi biti zadovoljni rješenjem.
“Ali mislim da je ovo ipak jedan dobar polaz da se ublaže ove negativne posljedice”, dodaje.
Iako su dužni minimalnu hiljadu radnicima sa još 700 maraka doprinosa isplatiti u februaru za januar, Vlada će kako je već budžetom predviđeno pojedinim poslodavcima razliku u doprinosima refundirati u martu. Poznato je ko će na refundaciju imati pravo.
“Da imate identifikacioni broj, da imate aktivan račun, da nemate obaveza prema porezima i doprinosima, da imate uposlenike kojima ste u novembru platili manje od hiljadu maraka platu”, pojašnjava federalni premijer Nermin Nikšić.
Ključni uslov je svakako da je dobit bila manja od 6.500 maraka po radniku prema posljednjim izvještajima.
Od linearnog povećanja plata za sada ništa. Poslodavci će ipak moći radnicima koji su u novembru imali platu hiljadu i više neoporezivo uplatiti 450 maraka povećanja. No, internim aktima.
“Praviti gradaciju kod radnika svojim internim aktom koje je to radno mjesto koje će dobiti i koji iznos sredstava i naravno da to zavisi od finansijske mogućnosti poslodavaca”, dodaje Nikšić.
Ova će Uredba vrijediti do kraja jula, a onda se nadaju i završetku izrade Seta fiskalnih zakona. Radnici ipak očekuju i dodatna povećanja, jer hiljadu maraka ne pokriva ni trećinu potrošačke korpe.
“Nismo zadovoljni ni sa hiljadu maraka i svakako ćemo u narednom periodu raditi na tome da minimalna plata u skladu sa mogućnostima i rasterećenjem privrede bude i veća”, kaže predstavnik sindikata Fikret Alić.
I dok troškovi samo rastu, Vlada najavljuje mjere, građani bojkote. Minimalc od hiljadu je radnicima napredak, ali ne znači mnogo, dok poslodavcima stvara mnogo problema. Mjere su, kažu u Vladi, samo početak dok fiskalne reforme ne budu potpuno spremne.