Ministar privrede, Zlatko Mijatović, istaknuo je ključne ciljeve i mjere Strategije, koje uključuju razvoj cjelogodišnje turističke ponude, unapređenje turističke infrastrukture i uvođenje inovativnih tehnologija u sektor turizma.
“Strategija je rezultat dvogodišnjeg rada u saradnji s međunarodnim partnerima i lokalnim stručnjacima. Cilj nam je pozicionirati Sarajevo kao prepoznatljivu globalnu destinaciju, naglašavajući održivi rast i očuvanje prirodnog i kulturnog nasljeđa našeg kantona,” izjavio je Mijatović, prenosi Crna Hronika.
On je također predstavio izmjene i dopune Zakona o turizmu, koje unapređuju pravne i administrativne okvire rada Turističke zajednice KS, uključujući smanjenje broja organa i pojednostavljenje procedura za izdavanje licenci turističkim agencijama.
Jedna od ključnih novina je plan za povećanje iznosa boravišne takse za 2025. godinu. Preporučuje se diverzifikacija takse, uvođenjem “festivalske takse” kao nove kategorije. Od usvajanja Zakona o turizmu do 2023. godine, boravišna taksa se naplaćivala u iznosu od dvije KM po noćenju. S obzirom na rast turističkog prometa od više od 50% u tom periodu, procijenjuje se da bi iznos boravišne takse trebao biti povećan na tri KM po noćenju, dok bi “festivalska boravišna taksa” iznosila četiri KM i naplaćivala bi se tokom perioda s najbogatijom ponudom.
Mijatović je naglasio da se boravišna taksa može smatrati cjenovno neelastičnom, odnosno da povećanje cijene ne bi trebalo smanjiti potražnju niti uticati na broj turističkih dolazaka.
Predsjednik Turističke zajednice KS, Haris Fazlagić, predstavio je turističke rezultate za 2024. godinu, naglašavajući značajan porast broja posjeta i ekonomskog doprinosa turističkog sektora lokalnoj zajednici.
“U prvih devet mjeseci 2024. godine, Kanton Sarajevo posjetilo je blizu 630.000 turista, što je povećanje od 25% u odnosu na prethodnu godinu. U istom periodu zabilježeno je blizu 1.370.000 noćenja, što predstavlja rast od 10%,” rekao je Fazlagić.
Najviše dolazaka bilježi se iz Turske, Saudijske Arabije, Hrvatske, Kine, Srbije, Njemačke, SAD-a, Slovenije, UAE i Kuvajta. Prosječna dužina boravka turista u KS iznosi 2,2 dana, pri čemu su stranci u prosjeku ostajali 2,2 dana, dok su domaći turisti boravili 1,8 dana.
U Kantonu Sarajevo trenutno je 909 smještajnih objekata s ukupno 7.693 sobe i 17.801 krevetom, s hotelima koji čine najveći udio. U hotelima boravi više od 95% turista, a ostvaruje se više od 80% noćenja.
Fazlagić je izrazio očekivanja da će smještajni kapaciteti biti popunjeni i tokom planiranog dočeka Nove godine, dok je ministar Mijatović dodao da je uvođenje novih aviolinija značajno doprinijelo povećanju turističkih posjeta Kantonu Sarajevo.