Ekonomija

Njemačke kompanije oduševljene jer je BiH dobila kandidatski status. Evo zašto

„Zemlje zapadnog Balkana postaju sve važnije za njemačke kompanije.

FOTO: DW
FOTO: DW

Sve veća integracija u evropsko unutrašnje tržište pospješuje regionalnu saradnju. Uvrštavanjem BiH među zemlje kandidate se šalje važan signal.“

Izvršni direktor njemačkog odbora za istočnoevropske ekonomske odnose Michael Harms kaže da je uvrštavanje Bosne i Hercegovine među zemlje kandidate i sporazumom o bezviznom režimu za Kosovo, odavno zakasnilo, ali da EU time ipak šalje važan signal objema zemljama i cijelom regionu.”

„Zemlje zapadnog Balkana su neodvojivi dio Evrope. EU time također pokazuje svoju odlučnost da nastavi proces integracija”, navodi Harms u saopštenju za javnost i dodaje: „Njemačka ekonomija pozdravlja činjenicu da je savezna vlada odlučno zagovarala ove korake i da je kontinuirano posvećena regionu, između ostalog i u okviru Berlinskog procesa. Početkom decembra je njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier boravio u Sjevernoj Makedoniji i Albaniji i tom prilikom je bio u pratnji kompanija članica Odbora za istočnoevropske ekonomske odnose.”

Jačanje regionalne saradnje

„Zemlje zapadnog Balkana postaju sve važnije za njemačke kompanije. Neophodna diversifikacija tržišta nabavke i prodaje počinje pred našim kućnim pragom. Sve veća integracija u evropsko unutrašnje tržište i usvajanje odgovarajućih standarda takođe pospješuje regionalnu saradnju. Uklanjanje regionalnih trgovinskih barijera visoko je na listi želja njemačkih kompanija.”

Nedavna studija Bečkog instituta za međunarodna ekonomska poređenja, koju je naručio njemački Odbor za istočnoevropske ekonomske odnose, impresivno pokazuje koliko su obimne njemačke direktne investicije u jugoistočnoj Evropi značajno doprinijele ekonomskom rastu i zapošljavanju od ranih 1990-ih. Istovremeno, dale su doprinos smanjenju siromaštva i socijalne nejednakosti.”

“Njemačke kompanije otvorile su više od 125.000 radnih mjesta u šest zemalja zapadnog Balkana: Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji. Robna razmjena između Njemačke i regiona se između 2009. i 2021. utrostručila na 13 milijardi eura.

Domaći zadaci

Jedno je jasno: izgledi za pristupanje nisu automatski. Puna implementacija pravila igre EU, posebno pravne sigurnosti i tržišnih uslova, osnovni je preduslov za angažman domaćih i stranih kompanija u regionu. Ovdje se ne mogu praviti kompromisi. S druge strane, oni koji iskoriste svoje prilike i provedu potrebne reforme u skladu s tim moraju biti nagrađeni.”

Njemački odbor za istočnoevropske ekonomske odnose je intenzivno angažovan u zemljama zapadnog Balkana. Također od 2014. godine podržava Berlinski proces za region koji ima za cilj da ubrza saradnju između zemalja zapadnog Balkana i cijeli region približi EU, piše DW.

Prihvati notifikacije