Prema objašnjenju agencije, rezultati višegodišnje analize pokazali su da djelovanje AfD-a predstavlja prijetnju demokratskom poretku koji je zagarantiran Ustavom Njemačke.
“Došli smo do zaključka da Alternativa za Njemačku može biti smatrana potvrđenim ekstremističkim nastojanjem”, izjavili su zamjenici predsjednika BfV-a, Sinan Selen i Silke Willems, u zajedničkoj izjavi.
Liderstvo BfV-a ističe da etnički definirano poimanje naroda koje promovira AfD krši dostojanstvo cijelih društvenih grupa i služi kao ideološka osnova za sistemsko isključivanje pojedinaca iz društva, prenosi DW.
Ranije, Upravni sud u Koelnu (u martu 2022.) i Viši upravni sud Sjeverne Rajne-Vestfalije (u maju 2024.) klasificirali su AfD kao „slučaj pod sumnjom“.
Međutim, prema novoj procjeni BfV-a, broj i ozbiljnost dokaza o protivustavnom djelovanju stranke znatno su porasli, što sada omogućuje jasnu klasifikaciju kao ekstremističke organizacije.
Ključno u procjeni BfV-a je etnički pojam naroda koji isključuje građane s migrantskim porijeklom, naročito iz pretežno muslimanskih zemalja. Agencija navodi da se takav svjetonazor protivi temeljnim vrijednostima njemačkog Ustava i služi delegitimizaciji društvene uključenosti tih grupa.
BfV također upozorava na kontinuiranu agitaciju protiv izbjeglica, muslimana i drugih manjina. Dužnosnici AfD-a, navodi se, višekratno su širili predrasude, koristeći izraze poput „migranti s noževima“ i generalizirane tvrdnje o navodno nasilnom etnokulturnom naslijeđu.
Procjena BfV-a ne odnosi se samo na programska načela centrale stranke, već i na javne izjave vodećih članova, kao i na bliske veze s organizacijom Junge Alternative (Mlada alternativa), koja je već ranije označena kao krajnje desna ekstremistička grupa.
U analizu su uključeni i nastupi AfD-a tokom posljednjih saveznih i pokrajinskih izbornih kampanja, koji su, prema BfV-u, dodatno potvrdili obrazac ekstremističkog djelovanja.
Podsjetimo, prije mjesec dana Alternativa za Njemačku (AfD) prvi put se izjednačila u ispitivanjima javnog mnijenja s vodećom demokršćanskom Unijom CDU/CSU.
Prema istraživanju instituta Insa za Bild, objavljenom 5. aprila, da su se početkom aprila održali parlamentarni izbori, i Unija CDU/CSU i AfD bi osvojili po 24 posto glasova. Podrška Uniji budućeg kancelara Friedricha Merza opada već nekoliko sedmica, dok popularnost AfD-a nastavlja rasti.
Alternativa za Njemačku (AfD) osnovana je 2013. godine kao desničarska alternativa politici tadašnje kancelarke Angele Merkel. Iako je stranka u početku bila fokusirana na protivljenje evropskim finansijskim paketima pomoći, s vremenom je evoluirala u krajnje desničarsku platformu s naglaskom na antiimigracijsku retoriku, nacionalni konzervativizam i euroskepticizam.
AfD je poznata po protivljenju imigraciji, naročito iz muslimanskih zemalja, te po zalaganju za ukidanje Evropske unije i ukidanje sankcija Rusiji.