Svijet

Njemačka savezna obavještajna agencija označila AfD kao krajnje desnu ekstremističku organizaciju

Njemačka savezna agencija za zaštitu ustavnog poretka (BfV) objavila je da sada cijelu stranku Alternativa za Njemačku (AfD) smatra krajnje desnom ekstremističkom organizacijom. Ova procjena temelji se na trogodišnjem procesu nadzora, saopćeno je iz BfV-a.

FOTO: WIKIPEDIJA
FOTO: WIKIPEDIJA

Prema objašnjenju agencije, rezultati višegodišnje analize pokazali su da djelovanje AfD-a predstavlja prijetnju demokratskom poretku koji je zagarantiran Ustavom Njemačke.

“Došli smo do zaključka da Alternativa za Njemačku može biti smatrana potvrđenim ekstremističkim nastojanjem”, izjavili su zamjenici predsjednika BfV-a, Sinan Selen i Silke Willems, u zajedničkoj izjavi.

Liderstvo BfV-a ističe da etnički definirano poimanje naroda koje promovira AfD krši dostojanstvo cijelih društvenih grupa i služi kao ideološka osnova za sistemsko isključivanje pojedinaca iz društva, prenosi DW.

Ranije, Upravni sud u Koelnu (u martu 2022.) i Viši upravni sud Sjeverne Rajne-Vestfalije (u maju 2024.) klasificirali su AfD kao „slučaj pod sumnjom“.

Međutim, prema novoj procjeni BfV-a, broj i ozbiljnost dokaza o protivustavnom djelovanju stranke znatno su porasli, što sada omogućuje jasnu klasifikaciju kao ekstremističke organizacije.

Ključno u procjeni BfV-a je etnički pojam naroda koji isključuje građane s migrantskim porijeklom, naročito iz pretežno muslimanskih zemalja. Agencija navodi da se takav svjetonazor protivi temeljnim vrijednostima njemačkog Ustava i služi delegitimizaciji društvene uključenosti tih grupa.

BfV također upozorava na kontinuiranu agitaciju protiv izbjeglica, muslimana i drugih manjina. Dužnosnici AfD-a, navodi se, višekratno su širili predrasude, koristeći izraze poput „migranti s noževima“ i generalizirane tvrdnje o navodno nasilnom etnokulturnom naslijeđu.

Procjena BfV-a ne odnosi se samo na programska načela centrale stranke, već i na javne izjave vodećih članova, kao i na bliske veze s organizacijom Junge Alternative (Mlada alternativa), koja je već ranije označena kao krajnje desna ekstremistička grupa.

U analizu su uključeni i nastupi AfD-a tokom posljednjih saveznih i pokrajinskih izbornih kampanja, koji su, prema BfV-u, dodatno potvrdili obrazac ekstremističkog djelovanja.

Podsjetimo, prije mjesec dana Alternativa za Njemačku (AfD) prvi put se izjednačila u ispitivanjima javnog mnijenja s vodećom demokršćanskom Unijom CDU/CSU.

Prema istraživanju instituta Insa za Bild, objavljenom 5. aprila, da su se početkom aprila održali parlamentarni izbori, i Unija CDU/CSU i AfD bi osvojili po 24 posto glasova. Podrška Uniji budućeg kancelara Friedricha Merza opada već nekoliko sedmica, dok popularnost AfD-a nastavlja rasti.

Alternativa za Njemačku (AfD) osnovana je 2013. godine kao desničarska alternativa politici tadašnje kancelarke Angele Merkel. Iako je stranka u početku bila fokusirana na protivljenje evropskim finansijskim paketima pomoći, s vremenom je evoluirala u krajnje desničarsku platformu s naglaskom na antiimigracijsku retoriku, nacionalni konzervativizam i euroskepticizam.

AfD je poznata po protivljenju imigraciji, naročito iz muslimanskih zemalja, te po zalaganju za ukidanje Evropske unije i ukidanje sankcija Rusiji.