“Ovo je loš dan za međunarodno krivično pravo”, rekla je ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock novinarima u Briselu na marginama sastanka ministara vanjskih poslova NATO-a.
“Evropa i ovdje ima jasna pravila koja važe za sve članice EU-a, a to je Rimski statut. Više puta sam jasno dala do znanja da niko u Evropi nije iznad zakona i to se odnosi na sve oblasti prava”, dodala je.
Rimski statut je ugovor kojim je uspostavljen sud.
Prema statutu, ICC može da istražuje i krivično goni četiri ključna međunarodna zločina – genocid, zločine protiv čovječnosti, ratne zločine i zločin agresije – u slučajevima kada države nisu u mogućnosti ili “ne žele” da to učine.
Mađarska je u četvrtak objavila svoju odluku da napusti ICC, što se poklopilo s dolaskom izraelskog premijera Benjamina Netanyahua toj zemlji u četverodnevnu posjetu.
Netanyahuova posjeta predstavlja prvi put da je kročio na evropsko tlo otkako je ICC u novembru izdao nalog za njegovo zbog optužbi za ratne zločine u Gazi.
Grupe za ljudska prava, uključujući Amnesty International i Human Rights Watch, pozvale su Mađarsku da uhapsi Netanyahua i preda ga ICC-u.
Njemački kancelar Olaf Scholz izjavio je u četvrtak da ne očekuje da će se Netanyahu suočiti s hapšenjem u Njemačkoj, uprkos nalogu ICC-a.
Novi njemački kancelar, konzervativac Friedrich Merz, također je rekao da bi želio ugostiti Netanyahua u Berlinu.
Njemačka je zakonski obavezna da sarađuje sa ICC-om, uključujući izvršenje naloga za hapšenje, kao potpisnica Rimskog statuta od 1998. godine i nakon što ga je ratificirala 2000.