Svijet

Nizozemska vojna obavještajna služba: Rusija pojačava hibridne napade na Evropu

Rusija pojačava hibridne napade usmjerene na podrivanje društva u Nizozemskoj i njenim evropskim saveznicima, a ruski hakeri su već napali jednu nizozemsku javnu službu, saopćila je u utorak nizozemska vojna obavještajna služba MIVD u godišnjem izvještaju.

FOTO: EPA
FOTO: EPA

Vidimo da prijetnja koju Rusija predstavlja Evropi raste, uključujući i nakon mogućeg završetka rata protiv Ukrajine – izjavio je direktor MIVD-a Peter Reesink.

On dodaje da su u Nizozemskoj po prvi put svjedočili činu (ruske) cyber sabotaže protiv javne službe, s ciljem preuzimanja kontrole nad sistemom.

– Napad je spriječen, ali to je bio prvi takav slučaj – dodao je on. 

MIVD nije precizirao koja je javna služba bila meta napada, prenosi Reuters. 

U izvještaju se također navodi da je agencija otkrila rusku sajber operaciju usmjerenu na kritičnu infrastrukturu u Nizozemskoj, vjerovatno kao pripremu za sabotažu.

Zapadne zemlje posljednjih godina upozoravaju da hibridne prijetnje iz Rusije i Kine postaju sve agresivnije.

Prema MIVD-u, takve prijetnje uključuju fizičku sabotažu kritične infrastrukture, dezinformacijske kampanje, špijunažu i cyber napade, s ciljem uticaja na društvo ili njegovog destabiliziranja.

Agencija je ponovila svoja ranija upozorenja da ruske službe mapiraju infrastrukturu u Sjevernom moru u svrhu špijunaže i potencijalne sabotaže, uključujući napade na internetske kablove, te vodne i energetske mreže.

Šef britanske obavještajne službe MI6 je u novembru optužio Rusiju za „nevjerovatno neodgovornu kampanju“ sabotaže širom Evrope, u kojoj se navodno koriste ponavljani cyber napadi i podmetanja požara.

Moskva je odbacila odgovornost za sve te incidente, dok Peking redovno negira optužbe za cyber špijunažu.

Reesink je dodatno naglasio poruku koju su već iznijeli evropski saveznici – da je nužno povećati vojne kapacitete.

– Ako pogledate kojom brzinom Rusija razvija svoj vojni kompleks – opremu, artiljeriju – to se dešava znatno brže nego kod nas u Evropi, pa čak i u SAD-u. To stvara određeni prozor ranjivosti za nas – rekao je.

Naglasio je potrebu da se „ubrzamo i osiguramo da pratimo njihov tempo, kako bismo barem imali dovoljnu sposobnost odvraćanja“.