Politika

NIJEMCI PIŠU O KRIZI U BiH: "Bošnjaci i Hrvati za sada su suzdržani, Dodik je sve izolovaniji, EUFOR izbjegava direktan sukob..."

Parlament Republike Srpske donio je zaključke koji RS predstavljaju kao „nezavisnu državu“, čime Dodik direktno krši Dejtonski mirovni sporazum iz 1995. godine, koji predstavlja ustavni okvir Bosne i Hercegovine

FOTO: EPA-EFE/NIDAL SALJIC
FOTO: EPA-EFE/NIDAL SALJIC

Predsjednik entiteta Republika Srpska, Milorad Dodik, ponovo zaoštrava situaciju u Bosni i Hercegovini. U obraćanju Narodnoj skupštini RS-a u Banjoj Luci, Dodik je u četvrtak otvoreno zaprijetio: „Lovit ćemo Schmidta“. Time je jasno poručio da ne priznaje autoritet visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, njemačkog političara Christiana Schmidta.

Dodik je najavio i da će instituciju OHR-a proglasiti „kriminalnom organizacijom“. Time još jednom demonstrira otvoreno nepriznavanje međunarodnih stavova, prije svega Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država.

Parlament Republike Srpske donio je zaključke koji RS predstavljaju kao „nezavisnu državu“, čime Dodik direktno krši Dejtonski mirovni sporazum iz 1995. godine, koji predstavlja ustavni okvir Bosne i Hercegovine, piše njemački Taz.de.

Naređenje za hapšenje Dodika, ali bez konkretne akcije

Situacija u BiH ostaje ozbiljna i napeta. Tužilaštvo BiH u srijedu je izdalo poziv Dodiku za saslušanje, nakon što ga je Sud BiH u Sarajevu nepravosnažno osudio na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja. Presuda je uslijedila zbog Dodikovog odbijanja da provodi odluke Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika Schmidta, koje je proglasio „nevažećim“ na teritoriji RS-a.

Iako bi Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) sada trebala provesti hapšenje, to je gotovo nemoguće bez rizika od oružanog sukoba s Dodikovim obezbjeđenjem i policijom Republike Srpske.

EUFOR pojačava prisustvo, ali izbjegava direktan sukob

Međunarodne snage EUFOR-a za sada izbjegavaju sukobe, iako formalno imaju ovlasti da djeluju protiv Dodika. Mađarske jedinice EUFOR-a, koje su ranije bile stacionirane u Banjoj Luci i koje su najavljivale podršku Dodiku, povučene su s tog područja. Uprkos tome, ukupno raspoređenih 1.500 vojnika EUFOR-a za sada se drži po strani. Najavljena je „privremena pojačanja“ ovih trupa još početkom marta.

Dodik je u međuvremenu zatražio i podršku Rusije, pozivajući Moskvu da se usprotivi EUFOR-u u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda.

Za sada nema konkretnih naznaka da bi evropske snage mogle preduzeti direktne mjere protiv Dodika. Ipak, zaoštravanje krize stavilo je Bosnu i Hercegovinu ponovo na dnevni red NATO-a. Generalni sekretar NATO-a, Mark Rutte, tokom posjete Sarajevu u utorak izrazio je ozbiljnu zabrinutost zbog razvoja situacije, dok su SAD jasno poručile da podržavaju suverenitet i teritorijalni integritet BiH, odbacivši Dodikove nade u podršku srpskim nacionalistima.

Pritisci na Vučića, Dodik sve izoliraniji

Ostale etničke zajednice u BiH, Bošnjaci i Hrvati, za sada se drže suzdržano. Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović posjetio je Ankaru, u nadi da će osigurati podršku Turske, dok civilno društvo u Sarajevu očekuje konkretne korake iz Evropske unije.

Ipak, sve više građana Republike Srpske odbija slijediti Dodika bezuslovno. Mnogi pripadnici srpskog kadra unutar SIPA-e odbili su poslušati Dodikove naloge i ostali su lojalni institucijama BiH. Srpske opozicione stranke, poput SDS-a, oštro kritikuju Dodikovu politiku, iako su trenutno bez stvarnog političkog utjecaja. Novi zakoni koje je Dodik progurao u četvrtak dodatno kriminalizuju opoziciju, proglašavajući neistomišljenike „neprijateljima države“, uz prijetnju hapšenjem.

Vučić pod pritiskom, podrška Dodiku sve slabija

Nije jasno kakav će biti ishod trenutne krize. U Srbiji se za 15. mart najavljuje masovni protest protiv predsjednika Aleksandra Vučića, koji je blizak saveznik Milorada Dodika. Finansijska situacija u Republici Srpskoj dodatno otežava Dodikovu poziciju – entitet je na ivici bankrota i sve više zavisi od pomoći iz Beograda.

Dodik pokušava stvoriti „fakte na terenu“ i preokrenuti raspoloženje u svoju korist, ali ostaje pitanje hoće li uspjeti ukoliko međunarodna zajednica i EU odluče uvesti odlučnije mjere. Posebno se spominje potreba za jačanjem prisustva EUFOR-a u strateški važnom i trenutno neutralnom Brčkom, gdje bi, u slučaju eskalacije, Republika Srpska mogla biti presječena na dva dijela.