Nakupci su činili svoje te su raznim metodama istiskivali one od koji su, u pola cijene, kupovali proizvode. Ni sistem im nije išao na ruku. Cijene štandova svakodnevno su bivale sve veće i veće te su mnogi odustajali od toga da svoju robu plasiraju na pijacama te su počeli „okupirati“ trotoare u njenim blizinama.

U cilju modernizacije i stvaranja boljih uslova za prodavace oni koji upravljaju prostorima pooštravaju uslove korištenja te prodavače tjeraju u „uslovnije“, u pravilu skuplje, štandove i kontejnere. Takav slučaj je i na otvorenoj pijaci u Vogošći.
Šarenlo otvorene pijace, metalnim kontejnerima, zaklonjeno je od počiju prolaznika. Tako su nameti za prodavce postali veći a prodaja manja. Nadležni se pravdaju da je ovim započela prva faza rekonstrukcije tržnice i njene modernizacije a podrazumijeva zamjenu krova na tržnici, natkrivanje zelene pijace, bolju rasvjetu…
U drugoj fazi rekonstrukcije tržnice predviđa se njena potpunu rekonstrukcija koja će zadovoljiti potrebe domaćih kupaca, a ponuđačima dati adekvatnije uslove za rad i još dodatno omogućiti širenje uslužnih djelatnosti. Međutim, nekada šarena i živa otvorena pijaca ovim potezom postaje pusta.




Prilazni put oko nje i drugih poslovnih prostora u ovom dijelu Vogošće poodavno obilaze akcije krpljenja udarnih rupa ili neka druga, temeljna, rekonstrukcija saobraćajnice. Dodatno je kolovoz sužen postavljanjem metalnih stubića kojima se brani parkiranje vozila uz saobraćajnicu a koji dodatno ometaju kretanje njome, ali i prilaz dostavnih vozila…
Prostor koji je nekada krasio ovaj dio Vogošće postaje ruglo u sred naselja. (E. M.)