Magazin

Nevjerovatno otkriće: U BiH pronađena nova vrsta pauka stara milione godina

Nova, dosad nepoznata vrsta pauka pronađena je u pećinskom kompleksu Mokra Megara na planini Ozren koji se nalazi u Općini Maglaj. Bez pigmenta i bez očiju, ovaj pauk, živi je fosil. 

FOTO: FACEBOOK/UDRUŽENJA GRAĐANA "FOJNIČANI" MAGLAJ
FOTO: FACEBOOK/UDRUŽENJA GRAĐANA "FOJNIČANI" MAGLAJ

Pauk će dobiti naučno ime po planini Ozren, čime se ovo područje trajno upisuje u svjetsku naučnu baštinu. Ozrenskog pauka (Porrhomma ozrenensis) predstavio je u Doboju na VI Konferenciji Mreže za zaštitu prirode u Bosni i Hercegovini Marjan Komnenov, speleobiolog iz Sjeverne Makedonije, zaslužan za ovo otkriće.

– Da izgubi oči morao je proći veliki vremenski period. U pitanju su milioni godina. Ovaj pauk je jako stara vrsta – ustvrdio je Kamnenov.

Nakon Maglajskog golemaša, koji također obitava na istom lokalitetu, spektakularno otkriće još jedne endemske vrste na Ozrenu dodatno potvrđuje izuzetnu prirodnu vrijednost ovog područja koje je prema Prostornom planu Republike Srpske predviđeno za status nacionalnog parka.

– Ohrabruje činjenica da u Federaciji BiH, ozrenski pećinski kompleks Mokra Megara već ušao u proceduru proglašenja zaštićenog područja – istakli su na Fb stranici Udruženja građana “Fojničani” Maglaj.

Trenutno jedini zaštićeni Ozrenov dio je vrh Gostilj, proglašen 2021. kao zaštićeno stanište trave ive. Tradicionalno branje ove ljekovite biljke na Ozrenu, koje se događa svakog septembra, 2018. je uvršteno na UNESCO-ovu reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasljeđa, čime je dobilo međunarodno priznanje za svoj kulturni i ekološki značaj.

Uprkos prirodnom i kulturnom bogatstvu, Ozren se suočava, kako su upozorili iz Udruženja “Fojničani”, ozbiljnim izazovima zbog planiranih geoloških istraživanja usmjerenih na eksploataciju nikla i kobalta.

Lokalno stanovništvo strahuje da bi se rudarskim aktivnostima mogle nepovratno narušiti životna sredina, uključujući kvalitetnu vodu kojom ova planina obiluje.