Imamo taj problem i tokom ljeta, ne samo u jesen ili proljeće. Brzo se izlije iz korita, poplavi podrume, bašte. Domaćinstva su uz sam rub kanala naglašava Semanić.
Ona ističe da je prije desetak godina iz korita Puharske prikupljen kabasti otpad i orezano drveće. Od tada, do danas ništa.
Vršilac dužnosti načelnika Odjeljenja za saobraćaj, komunalne poslove i zaštitu životne sredine i imovinsko-stambene poslove Aleksandar Šobot kaže da je ovaj problem dobro poznat u Gradskoj upravi, te da je prošle godine izrađen projekat korita, odnosno projekat za oblaganje korita i sanaciju popucalog dijela.
– Ove godine, vjerovatno na ljeto ćemo ući u ovaj projekat. Izvođač je izabran. Kad vodostaj bude najniži ući ćemo s malim mašinama i motornim pilama u korito. Dali smo Zavodu za izgradnju grada nalog da nam izradi više tipova, odnosno projekata sanacije. Sanacija podrazumijeva ulazak mašina, privremene puteve za izvlačenje materijala. Upravo je tu najveći problem – pristup samom koritu, jer su mještani na nekim lokacijama sami zasipali korito Puharske da bi proširili svoje posjede, a ponegdje se na samo pola metra od korita nalazi objekat – kaže Šobot.
On naglašava da je problem plavljenja izražen i na dubičkoj cesti, a u budžetu je kaže predviđen projekt regulacije potoka Maksovac, koji bi trebao rješiti problem ovog dijela grada.