Gotovo svaka velika galaksija u svom srcu ima supermasivnu crnu rupu. Ona u sredini Mliječne staze, nazvana Strijelac A, oko 4 miliona puta je masivnija od našeg sunca i relativno je tiha, povremeno gutajući plin ili prašinu koji naiđu, piše AP.
Naučnici znaju da se zvijezde mogu formirati u blizini ovih divovskih crnih rupa, pa čak i kružiti oko njih, ali nikada nisu vidjeli da par zvijezda preživi tako blizu.
Istraživanje je objavljeno u utorak u časopisu Nature Communications.
Nebesko viđenje je zanimljivo i neobično, a potrebno je još istraživanja kako bismo bili sigurni o kakvim se objektima radi, rekla je astrofizičarka Anna Ciurlo sa Kalifornijskog univerziteta u Los Angelesu.
“Ovo ostavlja neka pitanja još uvijek otvorenima”, rekla je Ciurlo, koja nije bila uključena u novo istraživanje.
Stare oko 2,7 miliona godina, čini se da su zvijezde blizanke prilično mlade. Znanstvenici kažu da se čini da kruže jedna oko druge na tačno određenoj udaljenosti: da su previše raširene, gravitacija crne rupe bi ih raskomadala. Još bliže i stopili bi se u jednu zvijezdu.
Uprkos tome, kozmički duo neće zauvijek ostati stabilan. Na kraju bi se mogli stopiti u jedno, iako je vrijeme neizvjesno, rekao je glavni autor studije Florian Peissker sa Univerziteta u Kölnu.
“Zapravo smo u stvarno sretnoj situaciji”, rekao je. “Uočili smo sistem tačno na vrijeme”.