Politika

Neizvjesno formiranje skupštinske većine u Banjaluci

Formiranje skupštinske većine u Banjaluci trenutno je u zastoju, uz izraženo nepovjerenje među političkim akterima koji su se našli u Skupštini Grada. Sukobi i jazovi, koji su se produbili tokom prethodnog mandata, dodatno otežavaju postizanje dogovora.

FOTO: FENA
FOTO: FENA
Ilustracija

SNSD je čvrsto zauzeo stav da neće učestvovati u formiranju skupštinske većine, što je dodatno zakomplikovalo pregovore. Gradonačelnik Draško Stanivuković ponudio je Sporazum o političkom djelovanju, koji, prema njegovim riječima, definiše prava, obaveze i projekte za obje strane. Međutim, saglasnosti među strankama za sada nema.

Pročitajte još

Stanivuković je istakao: “Onda kada se ne formira Skupština grada, kada nemate rukovodstvo, kada nemate načelnike i sve drugo, onda ne možete da raspravljate o najvažnijim pitanjima. Danas mi se čini da je to politička platforma SNSD-a – ajde da nema rukovodstva pod izgovorom da smo opozicija.”

S druge strane, SNSD, kao vodeća stranka na entitetskom nivou, poziva svoje partnere iz predizborne kampanje da djeluju u skladu s prethodnim dogovorima. Generalni sekretar SNSD-a Srđan Amidžić ističe: “Napravili su dogovore sa nekima od njih prije izbora. Ja ih pozivam da te dogovore nastave i poslije izbora. Zar nije prirodno ako ste zajedno izgurali jednog kandidata da poslije napravite skupštinsku većinu?”

Unutar političkih redova prisutna je nesigurnost i preispitivanje podrške, naročito kada su u pitanju izborni savezi. Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić rekao je: “Mi nemamo ni zvanične ni nezvanične podrške bilo kome. Ni kandidatu SNSD-a, ni Drašku Stanivukoviću. Upravo smo se tako ponašali.”*

S druge strane, Narodni front, predvođen Jelenom Trivić, jasno odbacuje mogućnost saradnje sa SNSD-om. Sporazum koji je ponudio gradonačelnik ocijenila je kao neprihvatljiv: “To više liči na koalicioni sporazum nego na programska načela. Rekla bih da je u potpunosti to forma koalicionog sporazuma koji bi potpisale mnoge druge stranke s kojima smo se davno izjasnili da ne želimo biti u koaliciji.”

Politički analitičar Mladen Bubonjić naglašava da lokalni nivo vlasti u Banjaluci zavisi od odnosa unutar koalicije na entitetskom nivou. Prema njegovim riječima: “Vidimo da dolazi do prelazaka, spekuliše se i o nekim ucjenjivanjima, tako da to može itekako ostaviti posljedice i na lokalni nivo, konkretno na Banjaluku. Mogu biti problema u smislu dodatnih uslovljavanja.”

Trenutna raspodjela u Skupštini grada pokazuje kompleksnost situacije. Za većinu je potrebno 16 glasova od ukupno 31 odbornika. SNSD ima 11 odbornika, PDP 7, dok ostale stranke imaju po dva ili jednog odbornika. Sve opcije ostaju otvorene, ali politička situacija ostaje napeta i neizvjesna, javlja BHRT.