IT

Naučnici otkrili metodu koja za 15 minuta ugljen-dioksid pretvara u "gorivo"

Tim naučnika sa japanskih univerziteta Tohoku i Hokkaido, u saradnji s kompanijom AZUL Energy, razvio je inovativan način za efikasnu konverziju ugljen-dioksida u ugljen-monoksid - ključni sastojak u proizvodnji sintetičkih goriva.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Ova metoda, predstavljena početkom aprila u časopisu Advanced Science, postavlja novi standard u brzini i efikasnosti.

Vrijeme konverzije ugljen-dioksida u ugljen-monoksid smanjeno je s dosadašnjih 24 sata na svega 15 minuta.

Pročitajte još

Prema riječima istraživača Liu Tengyija sa Tohoku univerziteta, konvencionalne metode bile su skupe, nestabilne, spore i teško primjenjive u industrijskoj upotrebi.

“Željeli smo prevazići ove prepreke i napraviti nešto što zaista funkcioniše u praksi”, rekao je Liu za SciTechDaily.

Katalizatori u spreju – brže, jeftinije, efikasnije

Istraživači su koristili različite vrste ftalocijanina-organskih spojeva koji sadrže metale poput kobalta, željeza, nikla i bakra – kao katalizatore.

Posebno se istakao kobalt-ftalocijanin, jeftin pigment koji je pokazao najbolju efikasnost u konverziji ugljen-dioksida u ugljen-monoksid. Ovi katalizatori su nanošeni jednostavnom tehnikom raspršivanja, stvarajući kristalne slojeve direktno na površini elektroda, čime se cijeli proces proizvodnje značajno ubrzao i pojednostavio.

Ova metoda je omogućila stabilne performanse sistema tokom 144 sata pri strujnoj gustini od 150 mA/cm², što je iznad industrijskih standarda.

Potvrđeni rezultati i industrijski potencijal

Koristeći DigCat bazu podataka, najveću svjetsku bazu eksperimenata iz oblasti elektrokatalize, tim je potvrdio da je njihov katalizator nadmašio sve dosadašnje ftalocijaninske katalizatore. Osim toga, rezultati su pokazali da kristalizacija omogućava gušći raspored molekula, što poboljšava prijenos elektrona na površinu i time povećava efikasnost reakcije.

Kako piše SciTechDaily, ovaj pristup predstavlja značajan korak ka razvoju održivih tehnologija za hvatanje i iskorištavanje CO₂ (CCU – Carbon Dioxide Capture and Utilization), uz istovremeno smanjenje troškova i povećanje energetske efikasnosti.

Potencijal ove metode leži upravo u njenoj jednostavnosti, brzini i mogućnosti industrijske primjene.