Svijet

Nakon usvojene Rezolucije uslijedila obraćanja, Vučić poslao poruku

Generalna skupština Ujedinjenih naroda u četvrtak je usvojila Rezoluciju o genocidu u Srebrenici. Za Rezoluciju su glasovale 84 zemlje, dok je 18 zemalja bilo protiv, a 68 suzdržano.

FOTO: EPA-EFE/SARAH YENESEL
FOTO: EPA-EFE/SARAH YENESEL

Među zemljama Europske unije, za Rezoluciju su glasovale Austrija, Belgija Bugarska, Hrvatska, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Nizozemska, Irska, Italija, Luksemburg, Poljska, Portugal, Rumunjska, Slovenija, Španjolska, Švedska i Švicarska.

Suzdržane su bile Slovačka, Kipar, Grčka, dok je Mađarska bila protiv.

Uoči usvajanja Rezolucije o Srebrenici obratila se stalna predstavnica Njemačke u UN-u Antje Leendertse, kazavši kako će odluka da se 11. srpnja proglasi Danom sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici premostiti jaz u institucionalnom pamćenju. Rezolucija ima podršku brojnih zemalja, uključujući zemlje zapadnog Balkana. Ovo će potaknuti pomirenje sada i u budućnosti – rekla je Leendertse.

Nedostatak konsenzusa

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je uoči glasovanja poručio da je Rezolucija ”izuzetno politizirana”, po završetku zasjedanja rekao je da je 84 prisutnih zemalja glasovalo za, dok 86 prisutnih zemalja nije glasovalo za Rezoluciju o genocidu u Srebrenici. U svakom nacionalnom parlamentu Rezolucija na ovaj način ne bi bila usvojena. Ovo je jedino mjesto na svijetu gdje to može proći – poručio je Vučić, kazavši da oni koji su željeli stigmatizirati srpski narod u tome nisu uspjeli.

Predstavnica Mađarske, kao jedine zemlje Europske unije koja je glasovala protiv, poručila je da se o Rezoluciji trebalo glasovati samo ako nije prijetnja miru. Upitala je hoće li Rezolucija donijeti dobro u pitanju sigurnosti Balkana ili će samo izazivati dodatne podjele.

Nakon glasovanja obratio se predstavnik Rusije pri UN-u Vasilij Nebenzja kazavši da je ironično što današnje glasovanje pokazuje u kojoj je mjeri svjetska zajednica podijeljena. S obzirom na nedostatak konsenzusa, ruski predstavnik naglasio je da je usvajanje Rezolucije pirova pobjeda za sponzore.

– Svijet je danas svjedočio tužnom poglavlju UN-a kada su mnoge zemlje, predvođene Njemačkom, odlučile zloupotrijebiti ovlaštenja Generalne skupštine UN-a. Ne iznenađuje da je Rezolucija donesena bez konsenzusa, kao i da je veći broj onih koji je nisu podržali od onih koji jesu – rekao je ruski predstavnik.

Pročitajte još

Predstavnik Crne Gore pri UN-u Damir Šabanović, zemlje koja je glasala za Rezoluciju, rekao je kako je, na prijedlog ove zemlje, u tekt uključen prijedlog u kojem stoji da je kaznena odgovornost individualna te da se zločin ne može pripisati niti jednom narodu.

– Zloupotreba Rezolucije nije moguća. Crna Gora iskazuje svoje poštovanje žrtvama i nastavlja raditi na promociji mira i prijateljskom odnosu svih nacija. To je jedini temelj prosperitetne budućnosti za sve – rekao je on.

Predstavnik Grčke, zemlje koja je bila suzdržana, rekao je kako je Grčka predana osudi negiranja genocida. Smatra da se Rezolucija može pogrešno protumačiti kao nešto što će potkopati mir, ali i europsku budućnost regije.

Bez podrške tročlanog Predsjedništva BiH

Protiv Rezolucije glasovala je Kina, čiji je predstavnik uoči glasovanja rekao kako je Rezolucija pokrenula velike kontroverze u Bosni i Hercegovini i regiji, što ne pridonosi harmoniji i miru.

Predstavnik Meksika iskazao je solidarnost i poštivanje svim žrtvama genocida i njihovim obiteljima, kao i onima koji su preživjeli sukobe 90-ih godina. Dodao je da Meksiko odbacuje glorificiranje zločinaca i negiranje genocida.

– Žao nam je što je ovako osjetljiva tema bila prijedlog glasanja i što nije bila rezultat konsenzusa. Brine nas da ova inicijativa nema punu podršku tročlanog Predsjedništva BIH. Iz tih razloga moja je zemlja bila suzdržana – poručio je on.

Predstavnik Slovačke rekao je da je ova zemlja bila suzdržana, dodavši da postoji negativna dinamika na zapadnom Balkanu, kao što su izazovi dijaloga Beograd-Priština, prijetnja jednog dijela BiH o odcijepljenu i drugo. Kaže da Slovačka ostaje predana miru na zapadnom Balkanu.

Predstavnik Brazila, zemlje koja je bila suzdržana u glasovanju za Rezoluciju, rekao je da današnje glasovanje ne znači da odstupaju od stava da je u Srebrenici počinjen genocid, ali je naglasio da se njegovo glasovanje veže za okolnosti.

– I dalje smo zabrinuti zbog podjela koje su na ovaj način izazvane u UN-u, regiji, a posebno u BiH. Rezolucija bi trebala biti pomoć u zacjeljivanju starih rana, ali je uradila suprotno i nismo mogli biti dio toga – poručio je predstavnik Brazila.

Predstavnik Vijetnama osudio je genocid u Srebrenici, ali je rekao da je prioritet raditi na promociji pomirenja i jedinstva, a kako bi se doprinijelo stabilnosti i miru u ovoj regiji.

– Ovakav međunarodni dan treba ujediniti, a ne dijeliti, različite grupe u regiji. Konsenzus nije ostvaren, to je jasno. S tim na umu bili smo suzdržani u glasovanju – zaključio je predstavnik Vijetnama.