U genocidu su ubijene 8.372 osobe, a posmrtni ostaci mnogih od njih još nisu pronađeni.
Za Genocid u Srebrenici do sada je izrečeno 725 godina i pet doživotnih zatvorskih kazni.
Njima je obuhvaćeno 49 osoba, bivših pripadnika VRS-a, MUP-a RS-a ili “Škorpiona”, specijalne jedinice Službe javne bezbjednosti Srbije.
Za genocid se sudilo na pet sudova. Pred Haškim tribunalom osuđeno je sedamnaest osoba i skupa im je izrečeno 206 godina i pet kazni doživotnog zatvora. Pred Sudom BiH osuđeno je 25 osoba i ukupno im je izrečeno 426 godina zatvora. Viši sud u Beogradu osudio je pet lica na 63 godine. Suđeno je još i u Hrvatskoj: županijski sudovi u Osijeku i Zagrebu izrekli su po jednu kaznu od po petnaest godina zatvora.
Generalna skupština UN-a usvojila je u maju 2024. godine prijedlog da se 11. juli proglasi „Međunarodnim danom sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici 1995. godine“.
Prvi put se u UN-u ove godine, 11. jula obilježeva godišnjica genocida.
Rezoluciju su inicirale Savezna Republika Njemačka i Ruanda. Stalna predstavnica Njemačke u Ujedinjenim narodima (UN) Antje Leendertse, predstavljajući rezoluciju u Generalnoj skupštini, kazala je kako će odluka da se 11. juli proglasi Danom sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici „premostiti jaz u institucionalnom pamćenju koji trenutno postoji“.
Iako je Srebrenica proglašena „sigurnom zonom UN-a“, Leendertse je podsjetila da to nije spriječilo počinjenje genocida u tom gradu u istočnoj Bosni. Istakla je da preživjele žrtve još trpe posljedice genocida. „Prije gotovo 30 godina, 11. jula počele su egzekucije u kojima je ubijeno 8372 ljudi. Rezolucija će doprinijeti kažnjavanju zločina i sprečavanju veličanja ratnih zločinaca“, rekla je Leendertse.
Međunarodno priznanje pruža važnu novu podršku preživjelima koji još uvijek sahranjuju posmrtne ostatke svojih najmilijih suočeni s navalom poricanja i govora mržnje.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je donijela Odluku kojom se 11. juli 2024. godine, Dan sjećanja na genocid u Srebrenici, proglašava Danom žalosti u Federaciji BiH. Nažalost, kao i prethodnih godina ova odluka nije podržana na nivou države, pa je tako Dan žalosti u Federaciji i Brčko Distriktu, dok u entitetu RS-a nije.
U mezarju Memorijalnog centra u Potočarima danas će biti ukopani posmrtni ostaci 14 žrtava genocida počinjenog u julu 1995. godine nad stanovnicima “zaštićene zone UN-a” u Srebrenici.
Među 14 žrtava koje će biti ukopane na kolektivnoj dženazi ove godine nalaze se i dva brata i maloljetnik.
O Srebrenici treba stalno govoriti, podsjećati, učiti i kazivati cijelom svijetu kao opomenu, da se takvo zlo nikada, nikome i nikad ne ponovi!
Više informacija o dešavanjima u Srebrenici, Maršu Mira i Potočarima čitajte OVDJE.