“Nedavno se pojavila iz štampe nova knjiga Vildane Stanišić pod naslovom Aida. U središtu priče ovog romana je Aida o čijoj dramatičnoj sudbini autorica knjige pripovijeda manirom umješnog naratora koji brojne radnje svoje junakinje dočarava kao da je bila njihov neposredni sudionik. Kao lajtmotiv ovog literarnog djela je tematiziranje nekih arhetipskih situacija čovjekove egzistencije, u ovom slučaju dramatičnih događanja jedne bosanske žene tokom skorašnjeg rata na ovim prostorima”, naveo je Dizdarević.
U različitim varijacijama poruke u ovoj knjizi su, navodi, protiv zla koje poništava sve snage, sve radosti, sve razloge i svaki smisao života.



“Ako pisac, kao društveno biće, ne može birati ni vrijeme ni sredinu u kojima će djelovati onda još uvijek slobodno može izabrati stav što će ga zauzeti prema određenim istorijskim datostima. Orjentisati sebe u vremenu i prostoru ne znači samo postaviti dijagnozu toga vremena i prostora nego i osjetiti i spoznati bistrom sviješću njihovo kretanje od juče, preko danas, u sutra. Da li će biti preplašeni miš u oluji, sebeljubljiv deseperados na krhkoj žici svoga literarnog talenta, ili spisatelj(ica) borac koji(a) će mraku jednog vremena suprostaviti svoje riječi, svoje stavove i proteste – pitanje je ne samo talenta i temperamenta pojedinog pisca, nego i intelektualnih i moralnih njegovih mogućnosti”, naglašava Dizdarević.
Na ova pitanja, ističe, Vildana Stanišić je u svojoj knjizi Aida dala odrešite odgovore što ovo štivo približava veoma vrijednom literarnom rezultatu ne samo u Bosni Hercegovini već i u širim kontekstima.”
Njen roman pod nazivom “Aida” na nedavnom 36. Međunarodnom sajmu knjige u Sarajevu od Izdavačke kuće “Bosanska riječ” iz Tuzle nagrađen je kao najbolji debitantski roman. Također, njena knjiga pod nazivom “Kćeri moja Merjem” doživjela je zapađenu promociju širom gradova u Bosni i Hercegovini.