Svijet

Najavljeni protesti širom SAD-a protiv politike Donalda Trumpa

Širom Sjedinjenih Američkih Država planirani su masovni protesti protiv politike američkog predsjednika Donalda Trumpa. Tako su danas planirani protesti u svih 50 država i Washington DC-u, javlja BBC.

FOTO: EPA-EFE/JUSTIN LANE
FOTO: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Otkako je Trump preuzeo dužnost protesti se redovno održavaju, ali organizatori kažu kako očekuju da će današnji dan biti najveći pojedinačni dan protesta otkako je Trump započeo svoj drugi mandat.

Očekuje se da će desetine hiljada Amerikanaca učestvovati, a demonstracije su planirane i u Londonu te drugim kanadskim i evropskim gradovima.

Dok Trumpove sveobuhvatne carine nastavljaju izazivati ​​previranja na globalnim tržištima, berze u SAD-u završile su svoju najgoru sedmicu od 2020. Sva tri glavna indeksa na Wall Streetu pala su za više od pet posto.

Trumpove carine ne pogađaju samo velike privrede poput Ujedinjenog Kraljevstva i Kanade, to osjećaju i manje, uključujući Falklandske otoke.

Na udaljenom južnoatlantskom arhipelagu živi manje od 3700 ljudi, a sada se pripremaju za uticaj carina od 42 posto.

Janet Robertson, generalna direktorica Consolidated Fishing Limiteda, kaže za BBC da je SAD ključno tržište za izvoz zubaca.

– Pitamo se gdje će sve to završiti – kaže ona i dodaje da je ribolov “daleko najvažnija industrija na Falklandima”.

– Prodaja zubaca u SAD-u veliki je dio toga, što je djelomično razlog zašto smo završili s ovom ogromnom carinom koja se temelji na prilično čudnoj formuli koju je osmislio SAD za određivanje nivoa carina”.

Stručnjak za međunarodnu trgovinu sa Londonske škole ekonomije Thomas Sampson kaže kako tarifni obračuni “ne govore ništa” o nelojalnoj trgovini.

Način na koji se obračunavaju tarife, ističe on, ne pokazuje da li su trgovinski odnosi pošteni. 

– U osnovi, bilateralni trgovinski deficiti nam ne govore ništa o tome da li jedna zemlja koristi prednosti druge zemlje ili koje barijere nameće uvozu iz te zemlje – ocijenio je ovaj profesor ekonomije.

– Oni nam samo govore o tome koja zemlja proizvodi stvari koje druge zemlje žele kupiti – dodao je.