BiH

Na udaru državne institucije zbog duga RS prema “Viaductu”: Upitan aviopromet

Dug koji Vlada Republike Srpske ima prema slovenačkoj firmi “Viaduct”, mogao bi da dovede u pitanje rad institucija BiH.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

Na udaru je i vazdušni promet koji bi mogao da bude obustavljen, s obzirom da je Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi saopšteno da će biti zamrznuto finansiranje. Dok rješenja nema, kamate rastu.

Pročitajte još

Slovenačka firma “Viaduct” dobila je, prije nekoliko godina, arbitražni postupak za naknadu štete protiv Vlade Republike Srpske, nakon raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu. Zbog prethodnog sporazuma između Savjeta ministara i RS u ovom postupku, dug bi trebalo da plati BiH, odnosno, njene institucije, koja će, posredstvom tužbi, naknadno, od entitetske Vlade izvršiti naplatu. Način izvršenja presude trebalo je da bude i jedna od tačaka redovne sjednice Savjeta ministara BiH. No, ministri iz reda srpskog naroda nisu bili za njega, zbog čega sjednica nije ni održana. Uslijedila je vanredna na kojoj je ova tačka bila i jedina.

“Došli smo u situaciju da mi tu nemamo pravno ništa raditi, jer sve što radimo svaki put odlažemo. Ovdje je BiH ta koja bi trebalo da izvrši tu presudu i što je prije izvršimo, da smo već započeli postupak, ne bismo svaki dan imali još devet hiljada evra kamata”, rekla je Borjana Krišto, predsjedavajuća Savjeta ministara BiH.

Ukupni dug trenutno iznosi više od 110 miliona KM. Krišto kaže da predstavnici iz Republike Srpske, čija je obaveza izvršenje presude, ne nude rješenje. Ministar Staša Košarac o dugu nije želio govoriti, ali se jeste osvrnuo na ishod redovne sjednice.

“Prije svega, to nisu neki evropski zakoni iz prostog razloga što formalni predlagači nisu uvažili mišljenje institucija Republike Srpske. To je, prije svega, Institut za intelektualno vlasništvo i ministarstvo komunikacija. Više puta smo rekli, bez postojanja mišljenja nadležnih institucija RS zakone nećemo razmatrati”, naveo je Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH

A očito da ne razmatraju ni dug. Pred predstavnike medija nije izašao ni resorni ministar Srđan Amidžić, piše N1.

Saopštenjem se oglasio njegov zamjenik. Podsjeća da je Zaključak vanredne sjednice da ministarstvo finansija i trezora BiH, bez odlaganja, najkasnije u roku od 15 dana, pripremi prijedlog rješenja za izvršenje isplate potraživanja. Pozvao je Pravobranilaštvo BiH da preduzme sve zakonom predviđene korake protiv entiteta koji pokušava izbjeći odgovornost.

A prva na udaru od institucija BiH je BHANSA, koja se, iako nije bila strana u ovom sporu, suočava s mogućnošću blokade sredstava neophodnih za nesmetano odvijanje vazdušnog saobraćaja.

Međutim, osim Agencije za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi, BiH, u problemu bi mogla da bude i Centralna banka, ali i druge državne institucije, čije se finansiranje, odnosno djelovanje, dovodi u pitanje sve dok je ovaj problem presude aktuelan.