Nacionalna agencija za borbu protiv kriminala u SAD-u je pokrenula kampanju za podizanje svijesti o golemoj prijetnji “online sextinga“, posebno za tinejdžere.
Kriminalne skupine, koje se često predstavljaju kao mlade žene i uspješno zavaraju, sve više ucjenjuju tinejdžere na internetu, tjeraju ih da dijele eksplicitne sadržaje, a zatim ih ucjenjuju za novac.
“Seksualno iznuđivanje“, definirano od strane policije kao internetska ucjena koja uključuje prijetnje otkrivanjem seksualnih fotografija, video zapisa ili osobnih podataka, osim ako se ne ispune zahtjevi, obično financijski, postaje sve češća pojava.
NCA donosi zabrinjavajuću statistiku – 90 posto žrtava “sextinga” su dječaci u dobi od 14 do 17 godina, najčešće odabrani na popularnim društvenim mrežama poput Snapchata i Instagrama, piše Independent.
Kriminalci preko lažnih profila stupaju u kontakt sa svojim žrtvama, vršeći pritisak na njih da šalju eksplicitne fotografije. Kad ih žrtva pošalje, one postaju sredstvo ucjene, a zahtjevi se često kreću oko 120 eura.
Sheena Peckham, voditeljica u organizaciji za internetsku sigurnost Internet Matters, istaknula je koliko ovaj zločin može dugoročno utjecati na žrtve i ponudila korisne savjete.
“Djeca koja su žrtve ‘sextinga‘ imaju poteškoća u razgovoru o tome, jer se boje, srame ili im je neugodno”, kaže Peckham.
“Počinitelji se oslanjaju na te osjećaje kako bi prijevara uspjela, ako dijete ne želi da njegova obitelj vidi tu fotografiju, malo je vjerojatno da će biti iskreni sa svojim roditeljima u vezi s tim. Dakle, zlostavljanje zadržavaju za sebe i malo je vjerojatno da će dobiti odgovarajuću podršku. To može imati negativan učinak na njihovu opću dobrobit i mentalno zdravlje.“
Zašto je važan razgovor?
“Razgovor s tinejdžerima o problemima kao što je ‘sexting‘ može im pomoći da prepoznaju ponašanja koja mogu dovesti do ‘sextinga‘, što im može pomoći da se zaštite od štete blokiranjem i prijavom počinitelja”, ističe Peckham.
Dodaje da su otvoreni razgovori o teškim temama kao što je ova vrlo značajni, manje je vjerojatno da će dijete postati žrtvom ili to skrivati zbog srama.
Kako razgovarati o ovoj temi?
Peckham daje nekoliko savjeta kako pristupiti u razgovoru s tinejdžerom:Nemojte ih ispitivatiKoristite vijesti kao početak razgovoraPostavljajte pitanja iz znatiželjeOdržavajte otvoreni dijalog o njihovim online životimaOstanite mirni i izbjegavajte osude
“Izbjegavajte razgovor na način koji vam se čini kao ispitivanje. Umjesto toga, razgovarajte o tome dok radite nešto drugo – na primjer, dok vozite, šetate ili za večerom.”
Peckman savjetuje da se razgovor može započeti na temelju priče koju ste vidjeli u vijestima, postaviti pitanja: “Jesi li čuo/čula za ‘sexting‘? Što bi rekao prijatelju da se s tim suoči? Koji bi mu dao savjet?”.
“Stvaranje prostora za otvorenost vrlo je važno, a redoviti razgovori mogu pomoći”, kaže Peckham. “Manje je strašno reći roditeljima da su suočeni s problemom, kad znaju da roditelj već ima razumijevanje i interes za njihov online život.”
Savjetuje da, bez obzira što “ispadne iz razgovora”, treba ostati smiren. Ako krivite dijete, ono će vam se “manje vraćati”. “Umjesto toga, pitajte ih kako su se osjećali zbog svog izbora? Bi li nešto promijenili? Postavite pitanje: Kako ćemo ti pomoći?”.
Što učiniti ako je dijete žrtva?
Najprije prikupite dokaze o “seksualnom iznuđivanju” i prijavite incident policiji.
“Čuvajte dokaze o ucjenjivačkim porukama (kao što su snimke zaslona), svakako prikupite dokaze prije nego što blokirate počinitelja i onda sve prijavite policiji”, kaže Peckham.
Ako slike ili videozapisi vašeg djeteta završe na internetu, upotrijebite alat za prijavu i uklanjanje.
Ovi incidenti mogu biti vrlo uznemirujući, stoga je važno redovito provjeravati djetetovo mentalno zdravlje i dobrobit, piše Independent.