Vijeće ministara BiH ranije je utvrdilo prijedlog ovog zakona koji je, kako su naveli iz te institucije, u funkciji unapređenja vladavine prava u zemlji, osiguranja nezavisnosti rada pravosuđa u BiH i ispunjavanja ključnog prioriteta u procesu pristupanja Evropskoj uniji, uključujući usvajanje pregovaračkog okvira za Bosnu i Hercegovinu.
Riječ je o cjelovitom zakonskom rješenju koje u skladu s ranijim preporukama odgovara na pitanja o sastavu i izboru članova VSTV-a BiH, ocjenjivanju, sukobu interesa, disciplinskoj odgovornosti i integritetu nosilaca pravosudnih funkcija, kao i ocjenjivanja rada sudija i tužilaca, te uvođenja pravnog lijeka protiv svih konačnih odluka VSTV-a BiH – naveo je predlagač.
Dom naroda državnog parlamenta bi trebao razmatrati i zahtjev delegatkinje Marine Pendeš da se Prijedloga zakona o sudu Bosne i Hercegovine razmatra po hitnom postupku.
Predloženim zakonom se uređuju kontinuitet postojanja Suda Bosne i Hercegovine, osnivanje Apelacijskog odjeljenja Suda BiH kao drugostupanjske instance, nadležnost, unutarnja organizacija, javnost rada, finansiranje i druga pitanja od značaja za organizaciju i funkcioniranje Suda BiH i Apelacijskog odjeljenja Suda BiH.
Prema navedenom zakonskom prijedlogu, sjedište Suda bi bilo u Sarajevu, a sjedište Apelacionog odjeljenja Suda u Istočnom Novom Sarajevu.
Pred delegatima bi se trebao naći i zahtjev delegatkinje Marine Pendeš za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine po hitnom postupku.
Predložene izmjene tiču se izbora članova Predsjedništva BiH i Centralne izborne komisije BiH.
Dom naroda bi trebao razmatrati i zahtjev Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH da se Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o finansiranju institucija Bosne i Hercegovine razmatra po hitnom postupku.
Predstavnički dom je ranije, na prijedlog poslanika Marinka Čavare (HDZ BiH), usvojio prijedlog ovog zakona kojim je predviđena izmjena prema kojoj „Ministarstvo finansija i trezora osigurava gotovinu za isplatu plaća i drugih primanja zaposlenika u slučaju kada je isplata onemogućena putem tekućeg računa, a navedeno nije zasnovano na pravosnažnoj sudskoj, upravnoj ili drugoj odluci nadležnog organa, te za isplatu troškova službenih putovanja i ostalih sitnih materijalnih troškova“.
Istog dana kada je zakazana i hitna sjednica Doma naroda, zakazan je i nastavak redovne sjednice tog dom sa više od 50 tačaka dnevnog reda, a dvije posljednje tačke su Prijedlog odluke o smjeni ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staše Košarca i ministra finansija i trezora BiH Srđana Amidžića, te Prijedlog odluke o razrješenju predsjedavajućeg/prvog zamjenika predsjedavajućeg/drugog zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikole Špirića, čiji su predlagači delegati u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Nenad Vuković, Želimir Nešković, Ilija Cvitanović, Zlatko Miletić i Kemal Ademović.
Ove dvije tačke bile su i na dnevnom redu hitne sjednice Doma naroda državnog parlameta koja je trebala biti održana 19. maja.
Međutim, tri delegata iz Kluba srpskog naroda u Domu naroda iz SNSD-a, Sredoje Nović, Radovan Kovačević i Nikola Špirić su “spasili” svoje kadrove u Domu naroda i Vijeću ministara BiH od rasprave o njihovoj smjeni, na način da su na početku napustili tu sjednicu, čime je Dom ostao bez kvoruma za rad.