Prva posjetiteljka suvenirnice bila je pjesnikinja i novinarka Leona Sabolek, kojoj je direktorica muzeja Šejla Šehabović, poklonila po jedan suvenir iz ponude. Suvenirnica se nalazi u okviru Stalne postavke, s namještajem rađenim po mjeri, koji se uklapa u ovaj jedinstven prostor.
Na suvenirima se nalazi umjetničko djelo koje prikazuje zgradu muzeja, koja je nacionalni spomenik BiH. Autor ovog ulja na platnu je Irfan Hozo, kojem iz muzeja upućuju zahvalu jer im je ustupio autorska prava.
Prema postojećim podacima, kuća u kojoj se od 1961. godine nalazi Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine datira iz sredine 19. vijeka. Kuća je bila u vlasništvu porodice Skarić, a kasnije porodice Despić.
Također, suvenire krasi i logo Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, a riječ je o grafičkoj replici reljefa koji se nalazi iznad ulaza u Stalnu postavku. Reljef prikazuje stilizirane ptice koje piju vodu iz šadrvana. Autorica ovog ukrasa na kući je Iva Despić, prva akademska vajarka u Bosni i Hercegovini, nekadašnja stanarka i vlasnica kuće. Muzejski arhiv još uvijek čuva crno-bijele fotografije iz dvadesetih godina prošloga vijeka, na kojima vajarka, u bijeloj vajarskoj kuti, stvara pored šadrvana koji se i danas nalazi u bašti, ističu iz Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH.
U ponudi suvenirnice trenutno su cekeri, majice, šolje, magneti i olovke sa logom muzeja po povoljnim cijenama, a ponuda će svakako biti proširivana u saradnji s mladim dizajnerima. U suvenirnici će se također moći kupiti sva muzejska izdanja: monografije, knjige, publikacije, časopisi, grafički romani, katalozi…
Suvenirnica i suveniri Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH uređeni su i producirani u okviru projekta IVA – Inkluzivnost i vidljivost za održivi kulturni razvoj, realizovanog u okviru šire inicijative Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan (CC4WBs). To je projekat koji podržava UNESCO, a finansira Evropska unija s ciljem podsticanja dijaloga na Zapadnom Balkanu, ali i jačanja kulturnih i kreativnih sektora za povećan društveno-ekonomski uticaj.
Iz Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH uputili su zahvalu Gradu Sarajevu i Sarajevskoj razvojnoj agenciji SERDA, zahvaljujući kojima je muzej dio ovog značajnog projekta.